Väikesed Antillid: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Luckas-bot (arutelu | kaastöö)
P r2.7.1) (robot lisas: als:Kleine Antillen
Luckas-bot (arutelu | kaastöö)
P r2.7.1) (robot lisas: cy:Antilles Lleiaf
22. rida: 22. rida:
[[bg:Малки Антили]]
[[bg:Малки Антили]]
[[cs:Malé Antily]]
[[cs:Malé Antily]]
[[cy:Antilles Lleiaf]]
[[da:Små Antiller]]
[[da:Små Antiller]]
[[de:Kleine Antillen]]
[[de:Kleine Antillen]]

Redaktsioon: 29. jaanuar 2011, kell 11:19

Väikesed Antillid

Väikesed Antillid on saarteahelik Kariibi meres. Väikesed Antillid loetakse kuuluvat Põhja-Ameerikasse, välja arvatud Venetsueelale kuuluvad saared, mis loetakse kuuluvaks Lõuna-Ameerikasse.

Aheliku põhjaosa moodustavad Leeuwardi saared, mis ulatub Neitsisaartest loodes Dominicani edelas, keskosa moodustavad Tuulepealsed saared, mis ulatuvad Martinique'ist põhjas Trinidadini lõunas, ja lõunaosa moodustavad Tuulealused saared, mis asuvad Venetsueela ranniku lähedal ja ulatuvad Isla de Margaritast idas Arubani läänes. Väikestest Antillidest ida poole jääb Atlandi ookean, läände Kariibi meri. Saarestikust loode poole jäävad Suured Antillid (neist kõige lähemal on Puertoriiko) ja lõunasse Lõuna-Ameerika manner.

Saarestikus asuvad tervenisti Saint Kitts ja Nevis, Antigua ja Barbuda, Dominica, Saint Lucia, Saint Vincent ja Grenadiinid, Grenada, Barbados ning Trinidad ja Tobago. Lisaks kuulub osa saari USA-le, Suurbritanniale, Prantsusmaale, Hollandile ja Venetsueelale.

Suvel ja sügisel kannatavad Väikesed Antillid sageli taifuunide tõttu.

Väikesed Antillid on vulkaanilise tekkega. Paljud vulkaanud saarestikus on tänapäeval kustunud, kuid leidub ka tegevvulkaane, mille pursked on viimase saja aasta jooksul hulgaliselt inimesi tapnud.