Maunderi miinimum: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Epp (arutelu | kaastöö)
P teisaldas lehekülje Maunderi Minimum pealkirja Maunderi miinimum alla
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Maunderi miinimum''' on [nimetus perioodile, mis kestis umbes aastatel [[1645]]-[[1715]], kui [[Päike]]se aktiivsus oli madal. Tollaste vaatluste järgi olevat esinenud äärmiselt vähe [[päikeseplekk]]e.
'''Maunderi miinimum''' oli [[1645]]-[[1715]] aastatel kestnud [[Päike]]se aktiivsuse minimaalperiood. Selleaegsete, esimeste ja järjepidevate, [[päikeseplekk]]ide vaatluste andmeil oli nende esinemine võrreldes nende tavalise esinemissagedusega madalaim.


Maunderi miinimum oli [[Väike jääaeg|Väikse jääaja]] kõige külmem aeg. See on olnud [[holotseen]]i, jättes kõrvale selle algse temperatuuritõusu aja, kõige külmem aeg. Seetõttu on mõnikord peetud seda ekslikult (?) ka [[Bondi sübdmus]]eks. Maunderi miinimumi nimi, mis oli algselt otseselt seotud vaid Päikese aktiivsusega, on saanud ajapikku ka selle külma aja sünonüümiks.
Maunderi miinimum sündmus seostub [[Väike jääaeg|Väikese jääajaga]].


[[ca:Mínim de Maunder]]
[[ca:Mínim de Maunder]]

Redaktsioon: 11. november 2010, kell 14:56

Maunderi miinimum oli 1645-1715 aastatel kestnud Päikese aktiivsuse minimaalperiood. Selleaegsete, esimeste ja järjepidevate, päikeseplekkide vaatluste andmeil oli nende esinemine võrreldes nende tavalise esinemissagedusega madalaim.

Maunderi miinimum oli Väikse jääaja kõige külmem aeg. See on olnud holotseeni, jättes kõrvale selle algse temperatuuritõusu aja, kõige külmem aeg. Seetõttu on mõnikord peetud seda ekslikult (?) ka Bondi sübdmuseks. Maunderi miinimumi nimi, mis oli algselt otseselt seotud vaid Päikese aktiivsusega, on saanud ajapikku ka selle külma aja sünonüümiks.