Erinevus lehekülje "Louis Rwagasore" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P
Ta õppis [[1956]]. aastast mõnda aega [[Antwerpen]]is [[ülikool]]is, kuid pöördus [[1958]] [[Ruanda-Urundi]]sse tagasi iseseisvusvõitlust pidama. Ta rajas kooperatiive majandusliku iseseisvuse kindlustamiseks, kuid Belgia keelustas need [[1958]].
 
Aastal [[1958]] oli Rwagasore koos [[Paul Mirerekano]] ja [[Thaddée Siryuyumusi]]ga rahvusliku poliitilise liikumise [[UPRONA]] kaasasutaja. Eesmärgiks seati maa iseseisvumine. Et poeg ei tegeleks erakonnapoliitikaga, mis pole kuninglikule perekonnale kohale (Belgia võimud ja ka kuningas ei soosinud tema poliitilist tegevust), määras isa ta [[Butanyerera]] ([[Buyenzi-Sud]]) [[pealik]]uks [[Nduwumwe]] surmaga vabanenud kohale, kuid Rwagasore loobus sellest ametist, et tegelda rahvusliku poliitikaga. Ta võttis ühendust värske [[Kongo DV peaminister|Kongo DV peaministri]] [[Patrice Lumumba]]ga, kes oli rahvusülese [[Kongo Rahvuslik Liikumine|Kongo Rahvusliku Liikumise]] esimees. Ka Rwagasore püüdis luua rahvusülest parteid, kus [[hutud]]el, [[tutsid]]el ja [[batvad|batvatel]] oleks ühesugused õigused. Rwagasore, kes kuningliku perekonna liikmena oli [[tutsid|tutsi]], oli abielus [[hutud|hutuga]], mistõttu temast loodeti tutside ja hutude vahelise silla rajajat. UPRONA esimesel kongressil, mille deviis oli "Imana, Umwami, Uburundi" (Jumal, kuningas, Burundi), märtsis [[1960]] nõudis ta Burundi täielikku iseseisvust ning kutsus rahvast üles boikoteerima Belgia kauplusi ja keelduma maksude maksmisest. [[Kodanikuallumatus]]e üleskutsete pärast pandi ta kuberner [[Jean Paul Harroy]] nõudel [[koduarest]]i, kus ta viibis [[27. oktoober|27. oktoobrist]] kuni [[9. detsember|9. detsembrini]] [[1960]], kohalike valimiste kampaania ajal ja järel. Et UPRONA edu novembri keskel toimunud valimistel ära hoida, asutati pealik [[Baranyanka]] poegade juhtimisel ka [[Kristlik-Demokraatlik Partei]], mis võitiski valimised.
 
ÜRO järelevalve all toimunud koloonia Seadusandliku Kogu valimistel [[18. september|18. septembril]] [[1961]] sai UPRONA eesotsas Rwagasorega 80% häältest, Belgia võimude toetatud [[Ühisrinne]] kaotas. Seadusandliku Kogu esimeheks valiti [[28. september|28. septembril]] [[Thaddée Siryuyumusi]]. Rwagasore nimetati [[29. september|29. septembril]] peaministriks. Tal oli mandaat valmistada maa ette iseseisvuseks. See oli viimas hutude ja tutside vahelisele leppimisele. Ta sai Burundi esimeseks rahva valitud peaministriks ning võttis võimu üle [[Joseph Cimbaye]]lt. Asepeaministriks ja rahandusministriks sai [[Pierre Ngendandumwe]]. Riigikaitse jäi Belgia võimude kätte. 29. septembril 1961 nimetati Rwagasore ka [[Burundi Krooninõukogu]] esimeheks.
 
Kaks nädalat hiljem, 13. oktoobril 1961 mõrvati Rwagasore dinee ajal [[Hotel Tanganyika]]s. Tapja oli Kreeka kodanik [[Georges Kageorgis]], väidetavalt [[palgamõrvar]], kes täitis [[Kristlik-Demokraatlik Partei|Kristlik-Demokraatliku Partei]] tellimust. SeeSelle sündmustapmise aitasasjaolud kaasajäid hilisemaleebaselgeks. Kageorgis mõisteti [[2. aprill]]il [[1962]] hutudesurma ja tutsidelasti vahelisele[[30. juuni]]l 1962 vägivallalemaha. Peagi[[15. puhkesjaanuar]]il UPRONA[[1963]] seespoodi konfliktRwagasore hutudemõrva jatellijad, tutsidesealhulgas fraktsioonidepealik vahel.[[Baranyanka]] pojad [[Ntindedereza]] ja [[Birori]].
 
Atentaat Rwagasorele aitas kaasa hilisemale hutude ja tutside vahelisele vägivallale. Peagi puhkes UPRONA sees konflikt hutude ja tutside fraktsioonide vahel.
 
Tema järel sai peaministriks [[André Muhirwa]].
[[1958]]. aastal abiellus Louis Rwagasore Bujumbura kuberneri ja linnapea pealik [[Ildephonse Ntamikevyo]] tütre, hutu printsessi [[Marie-Rose Ntamikevyo]]ga.
 
Neil sündis kaks tütart: Marie-Thérèse Rwagasore (sündis juunis 1960 Gitegas) ja Pia Rwagasore (sündis novembris 1961 Gitegas). Mõlemad surid novembris 1961 Gitegas [/trondsc/[vaktsineerimine|vaktsineerimise]] tagajärjel.
 
==Mälestuse jäädvustamine==
 
Louis Rwagasore auks on nimetatud Burundi rahvusstaadion [[Prints Louis Rwagasore staadion]].
 
Moodustati paramilitaarne üksus [[Jeunesse Nationaliste Rwagasore]], millele [[Michel Micombero]] pani nimeks [[Jeunesse Révolutionnaire Rwagasore]].
 
Bujumburas on tänav [[Chaussée Prince Rwagasore]].
 
13, oktoober on [[Rwagasore päev]].
 
Bujumburas on jalgpalliklubi [[Prince Louis FC]].
 
==Välislingid==
*[http://homepage.mac.com/trondsc/Burundi/History/1.Dates.html Foto]
*[http://homepage.mac.com/trondsc/Burundi/History/3./LeRoi.html Foto (19, vasakult esimene)]

Navigeerimismenüü