2004. aasta Haiti mäss: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
algus
 
PResümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''2004. aasta Haiti mäss''' oli [[konflikt]], mis kestis mõne nädala [[veebruar 2004|veebruaris 2004]] ja lõppes [[Haiti]] presidendi [[Jean-Bertrand Aristide]]'i lahkumisega (tema ametiaeg pidi kestma [[2006]]. aastani.
'''2004. aasta Haiti mäss''' oli [[konflikt]], mis kestis mõne nädala [[veebruar 2004|veebruaris 2004]] ja lõppes [[Haiti]] presidendi [[Jean-Bertrand Aristide]]'i lahkumisega (tema ametiaeg pidi kestma [[2006]]. aastani).


==Mässuliste eesmärgid ja väited==
==Mässuliste eesmärgid ja väited==

Redaktsioon: 6. märts 2004, kell 22:43

2004. aasta Haiti mäss oli konflikt, mis kestis mõne nädala veebruaris 2004 ja lõppes Haiti presidendi Jean-Bertrand Aristide'i lahkumisega (tema ametiaeg pidi kestma 2006. aastani).

Mässuliste eesmärgid ja väited

Mässu alguseks loetakse tavaliselt riigi suuruselt neljanda linna Gonaïves'i vallutamist 5. veebruaril 2004 mässuliste rühmituse poolt, kes kutsus end Revolutsiooniliseks Artibonite'i Vastupanurindeks. 19. veebruaril nimetasid nad end ümber Rahvuslikuks Revolutsiooniliseks Rindeks Haiti Vabastamise Eest.

Mässulised olid nõudnud president Aristide'i tagasiastumist, kuid tema oli jäänud kindlaks soovile jääda ametisse kuni põhiseadusliku ametiaja lõpuni (7. veebruar 2006), rõhutades, et ta ei taha, et Haitis jääks ajalugu liikuma ühelt riigioöördelt teisele, vaid et see liiguks valitud presidendilt valitud presidendile.

Mässuliste ja tsiviilopositsiooni meelest on mäss loomulik tagajärg Aristide'i väidetavale halvale valitsemisele ja Haiti 2000. aasta parlamendivalimiste väidetavale võltsimisele. Opositsiooni väitel olid need valimised ebakorrektsed, sest väidetavalt kasutati häälte lugemisel kohtade jaotamisel ebaausaid meetodeid. Seetõttu boikoteeris opositsioon samal aastal toimunud oresidendivalimisi, nii et Aristide võitis 92-protsendise häälteenamusega. Aristide'i pooldajad peavad süüdistusi seoses parlamendivalimistega ettekäändeks, et Aristide'i diskrediteerida, ning märgivad, et valimisi peeti sel ajal vabadeks ja õiglasteks.

Pooleli