Roundup: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Mustrebane (arutelu | kaastöö)
Mustrebane (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
2. rida: 2. rida:
[[pilt:Glyphosate-3D-balls.png|thumb|Roundupi ruumiline kujutis]]
[[pilt:Glyphosate-3D-balls.png|thumb|Roundupi ruumiline kujutis]]


'''Roundup''' on [[Monsanto]] poolt toodetava [[herbitsiid]]i brändinimi. Selle aktiivaine on [[glüfosaat]]. Roundup on kasutusel kogu maailmas ning mitteametlike allikate järgi on see maailma enimmüüdud [[agrokemikaal]]. Monsanto patenteeris glüfosaadi molekuli 1970. aastatel. Alates 1973. aastast on see ka müügil. Enne patendiõiguste aegumist Ameerika Ühendriikides 2000. aasta septembrikuus kuulus Monsantole ainuõigus glüüfosfaadile.
'''Roundup''' on [[Monsanto]] poolt toodetava [[herbitsiid]]i brändinimi. Selle aktiivaine on [[glüfosaat]]. Roundup on kasutusel kogu maailmas ning mitteametlike allikate järgi on see maailma enimmüüdud [[agrokemikaal]]. Monsanto patenteeris glüfosaadi molekuli 1970. aastatel. Alates 1973. aastast on see ka müügil. Enne patendiõiguste aegumist Ameerika Ühendriikides 2000. aasta septembrikuus kuulus Monsantole ainuõigus glüüfosfaadile. Viimastel aastatel on nõudlus glüfosaadi järele kasvanud kiiremini kui tootmine, ning see on kergitanud glüfosaati sisaldatavate toodete hinda.<ref>Eesti Maaülikool, Põllumehe e-uudised, [http://www.emu.ee/367259 Nr. 5/2008 (19)], saadud: 28.06.2008</ref> Maailmas on ligi 30 firmat, mis glüfosaati toodavad.


==Toime==
==Toime==


Glüfosaat pärsib [[türosiin]]i, [[trüptofaan]]i ja [[fenüülalaniin]]i jaoks vajaliku [[aminohape|aminohappe]] tootmist. Taimed omistavad selle lehtede kaudu, sealt transporditakse see taime kasvupiirkondadesse. Seetõttu toimib glüfosaat ainult kasvavate taimede puhul. Glüfosaadi kasutamine ennetava herbitsiidina ei ole väga efektiivne.
Glüfosaat pärsib [[aminohape]]te [[türosiin]]i, [[trüptofaan]]i ja [[fenüülalaniin]]i sünteesimiseks vajaliku [[ensüüm]]i tootmist. Taimed omistavad selle lehtede kaudu, sealt transporditakse see taime kasvupiirkondadesse. Seetõttu toimib glüfosaat ainult kasvavate taimede puhul ning selle kasutamine ennetava herbitsiidina ei ole väga efektiivne. Roundup hävitab ühe kuu jooksul kõik sellega kokku puutunud rohelised taimed lehtedest kuni juurteni. Kõige efektiivsem on see kõrreliste heintaimede hävitamiseks, mõju laialehelistele on nõrgem.<ref>OÜ Eesti Murud, [http://www.eestimurud.ee/n6uanne.html Vana taimiku hävitamine], saadud: 28.06.2008</ref>


Alates 1996. aastast toodab Monsanto geneetiliselt muundatud seemneid, mis on glüfosaadi suhtes resistentsed. Nii on võimalik põllul hävitada kõik umbrohulised. Monsanto poolt toodetavate geneetiliselt muundatud Roundupi suhtes resistantsete taimesortide brändinimi on Roundup Ready.
Alates 1996. aastast toodab Monsanto geneetiliselt muundatud seemneid, mis on glüfosaadi suhtes resistentsed. Nii on võimalik põllul hävitada kõik umbrohulised. Monsanto poolt toodetavate geneetiliselt muundatud Roundupi suhtes resistantsete taimesortide brändinimi on Roundup Ready.
Geenid, mis taime Roundupi suhtes resistentseks teevad, on Monsanto poolt patenteeritud.
Geenid, mis taime Roundupi suhtes resistentseks teevad, on Monsanto poolt patenteeritud.

==Viited==
<references/>


[[Kategooria:Põllumajandus]]
[[Kategooria:Põllumajandus]]

Redaktsioon: 28. juuni 2008, kell 18:20

Roundupi keemiline valem
Roundupi ruumiline kujutis

Roundup on Monsanto poolt toodetava herbitsiidi brändinimi. Selle aktiivaine on glüfosaat. Roundup on kasutusel kogu maailmas ning mitteametlike allikate järgi on see maailma enimmüüdud agrokemikaal. Monsanto patenteeris glüfosaadi molekuli 1970. aastatel. Alates 1973. aastast on see ka müügil. Enne patendiõiguste aegumist Ameerika Ühendriikides 2000. aasta septembrikuus kuulus Monsantole ainuõigus glüüfosfaadile. Viimastel aastatel on nõudlus glüfosaadi järele kasvanud kiiremini kui tootmine, ning see on kergitanud glüfosaati sisaldatavate toodete hinda.[1] Maailmas on ligi 30 firmat, mis glüfosaati toodavad.

Toime

Glüfosaat pärsib aminohapete türosiini, trüptofaani ja fenüülalaniini sünteesimiseks vajaliku ensüümi tootmist. Taimed omistavad selle lehtede kaudu, sealt transporditakse see taime kasvupiirkondadesse. Seetõttu toimib glüfosaat ainult kasvavate taimede puhul ning selle kasutamine ennetava herbitsiidina ei ole väga efektiivne. Roundup hävitab ühe kuu jooksul kõik sellega kokku puutunud rohelised taimed lehtedest kuni juurteni. Kõige efektiivsem on see kõrreliste heintaimede hävitamiseks, mõju laialehelistele on nõrgem.[2]

Alates 1996. aastast toodab Monsanto geneetiliselt muundatud seemneid, mis on glüfosaadi suhtes resistentsed. Nii on võimalik põllul hävitada kõik umbrohulised. Monsanto poolt toodetavate geneetiliselt muundatud Roundupi suhtes resistantsete taimesortide brändinimi on Roundup Ready. Geenid, mis taime Roundupi suhtes resistentseks teevad, on Monsanto poolt patenteeritud.

Viited

  1. Eesti Maaülikool, Põllumehe e-uudised, Nr. 5/2008 (19), saadud: 28.06.2008
  2. OÜ Eesti Murud, Vana taimiku hävitamine, saadud: 28.06.2008