Endogaamia

Allikas: Vikipeedia

Endogaamia on sotsiaalne norm, mille järgi abielud sõlmitakse ainult sama fraatria, hõimu, Kasti, seisuse vms sotsiaalse rühma liikmete vahel.

Kitsamas mõttes peetakse endogaamia all silmas normi, mille järgi abielud sõlmitakse sama fraatria piires. Võrreldes eksogaamiaga on selline endogaamia vähem levinud.

Levinuim on endogaamia loodusrahvaste seas ning neil on see sageli religioosselt põhjendatud.

Tihtipeale mõeldakse endogaamia all religioosselt põhjendatud verepilastuslikku abielu (nagu näiteks Vanas-Egiptuses), samas mõeldakse endogaamia all ka abiellumiskohustust näiteks sama klassi, rassi vms sotsiaalse grupi siseselt. Selles mõttes võib endogaamia alla liigitada ka ajaloos kõikjal esinenud kombe abielluda ainult samast sotsiaalsest/varanduslikust grupist pärit inimesega. Ka tava abielluda samast rassist inimesega, mis oli Läänes ainuvõimalik 20. sajandi keskpaigani, käib samuti endogaamia nimetuse alla.

Endogaamiat eristab lihtsalt heast tavast abielluda samast sotsiaalsest grupist inimesega aga see, et endogaamia on religioosselt väga rangelt järgitud ja põhjendatud. Näiteks juutide või parside kohustus abielluda ainult samast etnosest inimestega, hindude kastisüsteem jne.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]