Mine sisu juurde

Edith Pargeter

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Ellis Peters)
Ellis Peters 1995. aastal

Ellis Peters (kodanikunimega Edith Mary Pargeter; 28. september 191314. oktoober 1995) oli inglise kirjanik ja tõlkija.

Ta on tuntud peamiselt kriminaal- ja ajalooliste romaanide autorina, eriti keskaegse detektiivisarja "Cadfaeli kroonikad" järgi.

Peters sündis Inglismaal Shropshire'i krahvkonnas Horsehay külas. Ta oli osaliselt kõmri päritolu ning paljude tema romaanide tegevuspaik on Wales või seal on kõmridest peategelased.

1947. aastal külastas ta Tšehhoslovakkiat, mis tekitas temas huvi tšehhi keele ja kultuuri vastu. Ta õppis tšehhi keele selgeks ning temast sai tunnustatud tõlkija, kes on inglise keelde tõlkinud mitmeid olulisi tšehhi proosa- ja luuleteoseid.

Ta on teoseid avaldanud mitme pseudonüümi all (Edith Pargeter, John Redfern, Jolyon Carr ja Peter Benedict), kuid kõige enam rahvusvahelist tuntust on talle toonud Ellis Petersi nime all kirjutatud kriminaalromaanid, eriti vend Cadfaeli keskaegsed mõrvalood, mille peategelane on Shrewsburys elav benediktiini munk. Sarja esimene romaan ilmus 1977, kokku kuulub sarja 21 romaani. Pseudonüümi eesnime laenas ta oma vennalt, perekonnanime tuletas sõprade tütre Petra järgi.

Eesti keeles on Ellis Petersilt ilmunud nii vend Cadfaeli kui ka seersant Felse'i sarja romaane, aga ka ajalooline romaanitriloogia "Taevapuu" (1999). 2022. aasta seisuga on eesti keeles ilmunud kokku üle 20 teose.