Eberhard Jüngel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eberhard Jüngel (5. detsember 1934 Magdeburg28. september 2021 Tübingen) oli saksa evangeelne teoloog.

Ta oli 2003. aastani Tübingeni ülikooli süstemaatilise teoloogia ja religioonifilosoofia professor ning hermeneutika instituudi direktor.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jüngeli vanematekodus ei olnud religioon au sees. Üks päev enne gümnaasiumi lõpetamist heideti noor Jüngel koolist välja, sest ta oli välja astunud kiriklike diakooniaasutuste konfiskeerimise kui ebaõiglase ja ebaseadusliku akti vastu. Pärast seda oli tal võimalik õppida ainult evangeelset teoloogiat kiriklikus kõrgkoolis. Ta tahtis saada pastoriks. Aastal 1957 õppis ta ühe semestri illegaalselt Zürichi ülikoolis Gerhard Ebelingi juures, käies kord nädalas Baseli ülikoolis Karl Barthi juures, jättes kodumaal mulje, nagu oleks ta närvivapustuse tõttu õppetööst eemal. Tema oluliste õppejõudude seas olid filosoof Gerhard Stammler ning teoloogid Heinrich Vogel ja Gerhard Ebeling. Otsustavat teoloogilist mõju avaldas Ernst Fuchs, kelle kaudu Jüngel õppis tundma Rudolf Bultmanni ja Martin Heideggeri. Šveitsis avaldas talle suurt mõju kohtumine Karl Barthiga. Barthi juures avaldas talle mõju tema teoloogilise ütlemise keskendatus ning ühtaegu tema rahulikkus ja intellekti pingevabadus. Barthilt õppis Jüngel, et taeva vastu huvi tundes tuleb maale truuks jääda. Teoloogiaõpingud lõpetas Jüngel 1960. aastal.

Jüngel asus tööle Berliini kiriku vikaarina ja sealse kirikliku kõrgkooli assistendina. Aastal 1961 kaitses ta Lääne-Berliinis doktoritöö "Paulus und Jesus".