Mine sisu juurde

Digital Radio Mondiale

Allikas: Vikipeedia

Digital Radio Mondiale ehk DRM (mondiale tähendab itaalia ja prantsuse keeles ’ülemaailmne’) on pikk-, kesk- ja lühilainel leviva digitaalraadio standard, mis tagab sarnase helikvaliteedi ja kasutamise lihtsuse FM raadiojaamadega. Samuti võimaldab DRM integreerida edastatavasse audioprogrammi teksti ja isegi liikuvat pilti.

DRM-sagedus- ja lainealad

DRM-saatjate signaali leviulatus on sama mis senistel AM-saatjatel, seega palju suurem kui DAB-ringhäälingu saatjail. Euroopas töötavad mitmed DRM-saatjad kesk- ja lühilainel, nt [1]

  • RAI Milano Siziano (Itaalias) sagedusel 693 kHz (saatja võimsus 30 kW)
  • Berlin-Britz (Saksamaal) sagedusel 855 kHz 25 kW, 18 kbit/s)
  • Ordness (BBC) sagedusel1296 kHz (70 kW, 26 kbit/s, stereo)
  • Moosbrunn (Austrias) sagedusel 7355 kHz (41-m-ribas)
  • Daldom (Venemaal) sagedusel 11 615 kHz (25-m-ribas)
  • Andrate (Itaalias) sagedusel 26 010 kHz (11-m-ribas)

Arendamisjärgus on digitaalraadiosüsteem DRM+ rakendamiseks ultralühilaine sagedustel (87,5–108 MHz) ja VHF-sagedustel (174 – 230 MHz). See süsteem võib hakata asendama DAB-raadiosüsteemi.

The Digital Radio Mondiale (DRM) konsortsium loodi 1998. aastal: 20 ülemaailmse tähtsusega raadioorganisatsiooni kirjutasid alla vastastikuse mõistmise memorandumile Guangzhous Hiinas.[2] Allakirjutanud organisatsioonide hulgas oli ringhäälinguettevõtteid, teadusinstitutsioone ja seadmetootjaid. Eesmärgiks oli üldkasutatava digitaalraadio tehnilise standardi väljatöötamine ringhäälingusignaalide edastamiseks senistel amplituudmodulatsiooniga lainealadel.

DRM-raadio laiemat levikut on takistanud rahvusvahelise üksmeele puudumine kasutatavate lainealade ja sageduste osas.

Ülekantava signaali säästkodeerimise meetodid põhinevad koodekil MPEG-4/AAC, mis võimaldab 9 või 10 kHz laiuses ribas üle kanda stereosignaali helisagedusteni 15 kHz.

Signaali raadioülekanne toimub nagu DABi puhul suurel arvul allkandesagedustel; nt 9 kHz ribas on kasutusel 204 allkandesagedust sammuga 41 2/3 Hz; andmeedastuskiirus on sel juhul kuni 30 kbit/s.

Lisaks häirekindlusele, sealhulgas peegelduste ja feedingu suhtes, on võimalik ka programmivõrgu moodustamine ühel saatesagedusel ning niiviisi katta stereoprogrammiga ulatuslikke maa-alasid, eriti arvestades kasutatavate lainete suurt leviulatust.

  1. World Radio TV Handbook 2014
  2. DIGITAL radio mondial

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]