Denveri rahvusvaheline lennujaam

Allikas: Vikipeedia
Denveri lennujaama terminal

Denveri rahvusvaheline lennujaam (IATA: DEN, ICAO: KDEN, FaaAA LID: DEN), tuntud ka kui DIA, on rahvusvaheline lennujaam Denveris Colorado osariigis Ameerika Ühendriikides. Lennujaam on 13 570 hektarit suur ning tegu on pindalalt USA suurima lennujaamaga. Lennurada 16R/34L, mille kogupikkus on 4877 meetrit, on Ameerika Ühendriikide pikim lennurada, mis on munitsipaalkasutuses.

Lennujaam on üks United Airlinesi sõlmlennujaamadest, ning ka Frontier Airlinesi baasjaam.

65 aastat oli Denveri põhilennujaamaks linna kirdeosas olev Stapletoni lennujaam, mis avati 17. oktoobril 1929. 1980. aastatel hakkas lennujaam aga väikeseks jääma:

  • Lennuradade vahel polnud piisavalt eraldusruumi, mis halva ilma korral tähendas pikka ootamist;
  • Teistele lennufirmadele, mis tahtsid Denverisse laieneda (näiteks Southwest Airlines) polnud ruumi;
  • Lähedal oleva Park Hilli kvartali elanike kaebused lennukimüra üle ja kohtuvaidlus;
  • Adamsi maakonna ähvardus kohtusse kaevata lennuraja laiendamiseks Rocky Mountain Arsenali keemiarelvatehase maadele.

1985. aastal otsustas Colorado osariigi seadusandlik kogu annekteerida maatüki Adamsi maakonnast ja selle inkorporeerida Denveri linna koosseisu, et sinna ehitada uus lennujaam. Adamsi maakonna elanikud võtsid otsuse vastu 1988. aasta referendumil, ja Denveri linnaelanikud 1989. aasta referendumil. Lennujaama ehitus algas 1989. aastal ja algseks avamiskuupäevaks planeeriti 29. oktoober 1993.

27. veebruaril 1995 maandus Stapletoni lennujaamas Delta Airlinesi lend 569 Dallasest, mis oli viimane lennujaamas maandunud lend. Samal ööl väljus lennujaamast Continental Airlinesi lend 34 Londonisse, mis oli viimane Stapletonist väljunud lend. Öösel sõitsid lennujaama sõidukid (rendiautod, pagasiveokid, kütuseveokid jne) uude Denveri lennujaama.

Lennujaam avati 28. veebruaril 1995. Kell 6 hommikul väljus lennujaamast esimene lend - United Airlinesi lend 1062 Kansas Citysse. Mõni minut hiljem maandus lennujaamas ka esimene lennuk - United Airlinesi lend 1474 Colorado Springsist.