Carmina Burana (kantaat)

Allikas: Vikipeedia

"Carmina Burana" [k'armina bur'aana] on helilooja Carl Orffi 1935. aastal kirjutatud kantaat orkestrile, koorile ja solistidele.

Kantaadi ladinakeelne pealkiri tähendab tõlkes "Beuerni laulud" ning selle tekstid on pärit 13. sajandi Saksamaa samanimelisest käsikirjast. Tudengite ja vagantide kirjutatud ladina- ja ülemsaksakeelsed värsid käsitlevad saatuse heitlikkust ja ajaliku elu rõõme. Käsikiri leiti Baierimaal Beuernis asuvas benediktlaste kloostris, kuid tõenäoliselt pärinevad tekstid mujalt.

"Carmina Burana" muusikale on omane väga lihtne ja kergestimõistetav harmoonia. Sugereerivalt ja dramaatiliselt rütmilised osad, kus kasutatakse suurt löökpillirühma, vahelduvad laulvamate ja meloodilisematega, andes omapärasel viisil edasi keskaja maailma sünguse ning lustlikkuse vastuolulisust. Seda muusikat on kirjeldatud ka kui barbaarset ja paganlikku. Orff ise nägi teose esituse juures ette ulatuslikku lavalist vaatemängu tantsude, efektsete kostüümide, dekoratsioonide, valgus- ja püroefektidega.

"Carmina Burana" moodustab triloogia "Trionfi" koos helitöödega "Catulli Carmina" ("Catulluse laulud") ja "Trionfo di Afrodite" ("Aphrodite triumf").