Brasiilia lipp

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Brasiilia lipp on Brasiilia Liitvabariigi ametlik lipp.

Riigi- ja rahvuslipp[muuda | muuda lähteteksti]

? Brasiilia riigi- ja rahvuslipp. Proportsioonid 7:10.

Riigi- ja rahvuslipp võeti kasutusele 19. novembril 1889, kuid viimane muudatus tehti 11. mail 1992, kui lipule lisati neli tähte, mis tähistavad Amapá, Tocantins, Roraima ja Rondônia osariiki. Plagu on roheline, millele on paigutatud kollane romb, sellele aga omakorda lõunapoolkera taevalaotust kujutav ketas tähtedega. Üle taevakaare lookleb valge lint tekstiga "Ordem e progresso" (kord ja progress).

Roheline (PMS 356CV) sümboliseeribmaa ääretuid vihmametsasid.

Kollane (PMS 3945CV) romb kujutab maavarasid, eriti kulda ja teemante.

Sinisel (PMS 286CV) kettal olev tähekujund kujutab tähistaevast Rio de Janeiro kohal 15. novembril 1889. Lipul kehtib põhimõte, et tähtede arv vastab osariikide arvule, kuid tähti ei lisata automaatselt. Praegused 27 tähte tähistavad 26 osariiki ja pealinna Brasíliat, igal osariigil on oma täht. Tähtede kaart kujutab tähtede, mida on viies suuruses, tegelikku suurust ja asukohta taevavõlvil. Tähekaardi keskel on lõunataeva tuntuim tähtkuju, "Lõunarist", mis sümboliseerib Brasiilia rahvaste vabadustahet.

Sinine ja valge pärinevad kunagiselt Portugali Kuningriigi lipult.

Riigipeade lipud[muuda | muuda lähteteksti]

Presidendi lipp on roheline plagu, mille keskele on paigutatud Brasiilia vapp. Lipu proportsioonid on 2:3

Asepresidendi lipp on aga kollane, mille jaotab keskelt neljaks sinistest viisnurkadest moodustatud rist, horisontaalselt on 15 ja vertikaalselt 9 viisnurkset tähte. Vardapoolsele ülemisele väljale on paigutatud riigi vapp. Lipu mõõtmed on 2:3 või 3:4.

FIAV historical.svgBrasiilia lipp 1822–1889
FIAV historical.svgBrasiilia lipp 1889. aastal

Brasiilia ajaloolised lipud[muuda | muuda lähteteksti]

1822. aastal kui Brasiilia kuulutati iseseisvaks keisririigiks võeti kasutusele praeguse lipuga sarnane lipp, kuid taevaketast asendas keisri vapp.

Aastal 1889 kuulutati Brasiilia vabariigiks, ajutiselt (15 - 19. november 1889) oli kasutusel USA lipu kollastes ja rohelistes värvides koopia. Juba samal aastal mindi tagasi vana lipu juurde, kuid vapp asendati taevakaardiga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]