Blue Suede Shoes

Allikas: Vikipeedia

"Blue Suede Shoes" on laul, mille kirjutas 1955. aastal Carl Perkins ning mis on tänapäeval üks tuntumaid rockabilly laule.

Johnny Cash kohtas sõjaväes teenides ühte mustanahalist kaasvõitlejat õhujõududest, kes nimetas oma vormikingi "sinisteks seemisnahast kingadeks" (blue suede shoes). Cash soovis, et Perkins kirjutaks neist kingadest laulu.

4. detsembril 1955 märkas Carl lava lähedal tantsimas ühte paari – ilusat tüdrukut ja poissi, kes kandis siniseid seemisnahast kingi. Poiss hoiatas tüdrukut, et too tema kingadele ei astuks ("Don't step on my suedes!"), mille peale Carl imestas, et poiss hindab oma kingi rohkem kui tüdrukut. Samal õhtul kirjutas Carl oma idee paberkotile.

Laulu esimesed sõnad pärinevad klassikalisest lastelaulust ("It's one for the money, two for the show, three to get ready..."), millele Carl mõtles otsa "...go, boy, go!", kuid muutis selle Sam Phillipsi soovil ära "...go, cat, go!".

Carl salvestas singli Sun Recordsis 19. detsembril 1955 ja see anti välja 21. jaanuaril 1956.

Algul müüs singel "Blue Suede Shoes" kehvasti, kuid kuna Carl seda regulaarselt "Big D Jamboree" raadioprogrammis esitas, siis ajapikku võitis lugu suurt populaarsust.

Peagi sattus Carl aga ränka autoõnnetusse, mille tõttu ta enam tükk aega esineda ei saanud, ja laulust sai Elvis Presley hitt. Laulu võib kuulda ka Elvise 1960. aasta filmis "G.I. Blues".

Peale Carl Perkinsi ja Elvis Presley on laulu esitanud lugematul arvul artiste.

Ajakirja Rolling Stone 2004. aastal koostatud 500 kõigi aegade parima laulu edetabelis jõudis lugu Carl Perkinsi esituses 95. kohale ning Elvis Presley esituses 423. kohale.