Berlin (Nevada)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mahajäetud auto Berlinis

Berlin on ajalooline kummituslinn USA-s Nevada osariigis Nye maakonnas. See asub Gabbsi linnast umbes 35 kilomeetrit ida pool.

Berlin on mahajäetud endine kaevurite asula. Tippajal oli linnas 300 elanikku ja 75 ehitist.

Berlin on ehitatud U-kujulisena, avatuna ida poole.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Berlin asub Shoshone mäeaheliku lääneosas Humboldt-Toiyabe'i metsakaitseala serval. Asula asub 2035 meetrit merepinnast kõrgemal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Berlin vaadatuna Ione'i orust

1863. aasta mais avastas väike grupp maavaraotsijaid hõbedat Unioni kanjonis ja asupaika ehitati laager. Aasta hiljem loodi kaevanduste liit, kuhu kuulusid Ione, Grantsville ja veidi hiljem ka Berliinis.

Kuigi kaevandus loodi 1869. aastal, asutati Berlin ametlikult 1897. aastal.

Berlini kaevandus koosnes viie kilomeetri pikkustest tunnelitest ning kulla ja hõbeda kaevandustulu oli kokku ligi miljon dollarit.

Berlin ei arenenud kunagi nii suureks nagu buumilinnad Tonopah ja Goldfield. 1905. aastal oli rahvaarv 300, kuid pärast 1907. aasta paanikat, sama aastal toimunud kaevurite streiki ja Atlandi ja Vaikse ookeani Mining Company pankrot tõid kaasa kaevurite linnast lahkumise. 1911. aastal oli Berlin juba täiesti inimtühi.[1]

1970. aastast on Berlin osa Berlin–Ichthyosaur State Parkist. 5. novembril 1971 kanti linn riiklikku ajalooliste paikade registrisse (National Register of Historic Places). Tänapäeval on alles 13 hästi säilinud hoonet.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Berlin 35. Teil – Berlin Geisterstadt". Originaali arhiivikoopia seisuga 4. aprill 2009. Vaadatud 12. aprillil 2013.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]