Batman

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel on koomiksikangelasest; Türgi linna kohta vaata artiklit Batman (Türgi).


Batman ('Nahkhiirmees'; algselt The Bat-Man) on kunstniku Bob Kane'i ja kirjaniku Bill Fingeri loodud DC Comicsi koomiksikangelane, kes ilmus esimest korda avalikkuse ette 1939. aastal. Batmanist on tehtud peale koomiksite ka anima- ja mängufilme. Batmani on erinevates filmides ja telesaadetes kehastanud Lewis WilsonRobert LoweryAdam WestMichael KeatonVal KilmerGeorge ClooneyChristian Bale ja Ben Affleck. Animeeritud Batmanile on hääle andnud teiste seas Kevin ConroyBruce GreenwoodPeter WellerAnthony RuivivarJason O'Mara ja Will Arnett.

2015. aastal valis veebileht FanSided Batmani parimaks superkangelaseks listis "50 Greatest Super Heroes In Comic Book History".

Karakter[muuda | muuda lähteteksti]

Batman on tumedasse kostüümi riietatud inimene Bruce Wayne, kes võitleb kuritegevusest lokkavas väljamõeldud linnas Gotham City's erinevate pahategijatega.

Bruce Wayne sündis rikkasse perekonda, kuid nooruses tapeti tema silme ees tänaval tema isa ja ema. Täiskasvanuks saades tõmbas ta selga nahkhiirest inspireeritud kostüümi ja nimetas end Batmaniks, et kuritegevusega ise võidelda. Batman on osav detektiiv, suurepärane võitleja ning tal on nii tugev tahtejõud, et suudab vastu panna ka võimsatele telepaatidele ja mõttelugejatele: supervõimeid tal pole.

Batman pakub suurt huvi psühholoogidele ja psühhiaatritele, kellest paljud on üritanud teda mõista. Näiteks teadlased Benjamin Karey ja Will Brooker leiavad, et Batmani identiteet põhineb Bruce Wayne'i soovil maailma parandada ja tema inimlikkusel.

Kostüüm[muuda | muuda lähteteksti]

Tema kostüümi iseloomustab must keep, kiiver, millel on teravad nahkhiirekõrvad ja nägu kattev must mask, mis paljastab näost vaid suupiirkonna. Rinda ehib nahkhiirt kujutav Batmani märk. Läbi aegade on kostüümi värvilahendused muutunud, vaid keep ja näomask on kindlalt alati must olnud, riietus ise oli varem kujutatud hallina, viimasel ajal aga üleni mustana. Ka märgi kujutis on läbi aegade muutunud. Veel kuulub Batmani kostüümi juurde üldjuhul kollane tööriistavöö, mis sisaldab mitmeid erinevaid tööriistu.

Varustus[muuda | muuda lähteteksti]

Batman liigub tihti ringi kõrgustes, kasutades selleks köit, vaenlastega võitlemiseks aga bumerangi ehk batarangi ja muid erinevaid atribuute. Ringi liigub ta spetsiaalselt disainitud ja varustatud autoga ehk batmobiiliga, ringi lendab spetsiaalse lennuki ehk batplane või batwingiga, vee peal liikumiseks on paat ehk batboat jne. Batmani tugipunkt asub Wayne'i perekonna häärberi all asuvas koopas ehk batcave's, kus ta arendab ja hoiab ka oma varustust, mida tal on igaks otstarbeks. Vajadusel kutsub komissar Gotham City politseist Batmani välja kasutades Batmani märgiga prožektorit (varasemates versioonides ka spetsiaalset telefoni).

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Liitlased[muuda | muuda lähteteksti]

  • Robin (sidekick ehk samuti kostüümis kaasvõitleja);
  • Batgirl (sidekick ehk samuti kostüümis kaasvõitleja);
  • Alfred Pennyworth (Wayne'i perekonna häärberi ülemteener, kes kasvatas Bruce'i üles);
  • James "Jim" Gordon (komissar Gotham City politseist);
  • Harvey Dent (detektiiv Gotham City politseist), hiljem vaenlane Kaksnägu;
  • Lucius Fox (Wayne Enterprises' tehnoloogiaspetsialist ja ärijuhataja);
  • Õigluse Liiga (superkangelaste meeskond, millele Batman on üheks asutajaliikmeks);

Vaenlased[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Batmani vaenlaste loend.

Linateoseid[muuda | muuda lähteteksti]