Atløy

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Asendikaart

Atløy ehk Atløyna on saar Norras Sogn og Fjordane maakonnas Askvolli vallas Dalsfjordeni merepoolsest osast Vilnesfjordenist põhja pool. Geograafilised koordinaadid on 61°21′ N, 04°57′ E.

Ida poole jäävast mandrist lahutab saart Granesundet. Läänepoolne naabersaar on Tvibyrge, kirdes asub Raudøy (Raudøyna), edelas Lauklandsøy (Lauklandsøyna), kagus Sausesundøy (Sausesundøyna)[1].

Saare pindala on 37,7 km².

Elanike arv on 480 (2001).

Saare kõrgeim punkt on Skredvarden (636 m) saare kaguosas[2].

Saare suurim järv on loodeosas paiknev Herlandsvatnet. Edelas on Lauklandsvatnet ja Anddalsvatnet, keskel Kjøtjørna, kagus Sætrevatnet ja Skredvatnet, kirdes Granevatnet.[3]

Saar on metsane.

Asustus on ranna ääres. Põhjaranna idaosas on Høyvika, kagus vana kaubandusasula Sauesund ja Leirvåg, lõunas Vilnes, kus on Vilnesi kirik, läänes Laukeland ja Hærland[4].

Saare idarannal paikneva Gjerviki sadama kaudu on saarel autoparvlaevaühendus Askvolli ja Furega (vastavalt Vilnesfjordeni põhja- ja lõunakaldal).

Tegeldakse kalatöötlemise, põllumajanduse ja kalapüügiga.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Saarel on kaljujooniseid.

Vilnesi kirik on 17. sajandist pärinev puukirik. Vana kirik hävis pikselöögist 1673 ning 1674 ehitati uus. Põranda alt olevat leitud palju inimjäänuseid; seda peeti viikingiaegseks hauaks.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Atløy sai nime Atle jarli järgi pärast lahingut jarl Håkon Grjotgardsoniga. Lühikeses lahingus Stavenesvågenis Askvolli vallas Håkon langes ja Atle jarl suri saadud haavadesse pisut hiljem ühes Atløy talus.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kasutatud on norra- ja uusnorrakeelse Vikipeedia artikleid seisuga 12.4.2009 ning "Store Norske Leksikoni" artiklit "Atløy".