Arutelu:Progressiivne tulumaks

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Siin peaks kindlasti olema omaette artikkel. Andres 17:41, 15 Mar 2005 (UTC)


Astmeline tulumaks võib põhimõtteliselt olla ka regressiivne. Andres 16. august 2006, kell 10:26 (UTC)

Miks astmeline tulumaks puudutab ainult üksikisikuid? Andres 16. august 2006, kell 10:27 (UTC)

Kuna selle sõna "Astmeline tulumaks" koos pika plaaniga, kuidas seda astmelist tulumaksu Eestis teha, mõtles välja Keskerakond, siis tema sõnastuses oli see üksikisikutele ja progressiivne. Majandusteaduses sellist põhimõistet eraldi ei ole.--Kinks 16. august 2006, kell 11:09 (UTC)

Kasutaja:88.196.15.220 kirjutas oma arutelulehel:

Inimesed, kui te ei tea, mis asi on progressiivne tulumaksusüsteem, siis ei ole mõtet sellest ka kirjutada ja näiteid tuua. Andres 24. aprill 2007, kell 13:45 (UTC)


aga kuidas on siis õige, progresseeruv või progressiivne? kas kusagil on mõni argument kummagi õigsuse kohta? Ohpuu 8. november 2010, kell 15:44 (EET)

EKSS-is on "progressiivne tulumaks", ÕS-is on "progresseeruv tulumaks" ja "progressiivtulumaks".
Ma ei tea, kus on argumendid esitatud, aga minu meelest on argumendid ilmsed. "Progressiivne" on traditsiooniline termin, "progresseeruva" eelis on kahemõttelisuse vältimine ja hea arusaadavus, "progressiivtulumaks" on lühem, kuid pole leidnud kasutamist. Andres 8. november 2010, kell 19:53 (EET)

Kui me lähtume siinsest definitsioonist, siis astmeline tulumaks (nagu ta meil ka näiteks praegu on), ei ole progresseeruv. Tõsi küll, seda definitsiooni võib ka teisiti tõlgendada. Esimene tõlgendus: mis tahes kahe brutotulu korral, kui esimene on teisest suurem, siis ka esimese maksumäär on teisest suurem. Teine tõlgendus: leiduvad kaks brutotulu, millest üks on teisest suurem ning esimese maksumäär on teise omast suurem. Andres 8. märts 2011, kell 15:09 (EET)

Praegune sõnastus on nimme lai, et see hõlmaks ka astmelise tulumaksu. Ma ei näe hästi, kuidas sellest esimese tõlgenduse saab välja lugeda - eriti kui arvestada, et see tõlgendus ei kehti yheski systeemis, kus on tulumaksuvaba miinimum. (Selle piires saab olla yks tasu teisest suurem, ent määr jääb samaks.) --Oop 8. märts 2011, kell 19:48 (EET)
Ah et kuidas saab esimese tõlgenduse välja lugeda? Kui näiteks öeldakse, et võrdse töö eest soovitakse võrdset tasu, siis ju tavaliselt ei piisa sellest, kui osutada ühele juhtumile, millel see nii on.
Mina väidan, et praegune definitsioon on nii kitsas, et ta progressiivset astmelist tulumaksu ei hõlma, sest seal on palju juhtumeid, kus hoolimata erinevast tulust on maksumäär võrdne.
Kui aga võtta aluseks teine tõlgendus, siis on definitsioon liiga lai, sest üksikust juhtumist ei piisa, et süsteem tervikuna oleks progresseeruv. Andres 8. märts 2011, kell 21:03 (EET)