Arutelu:Pragmatism

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Väljataga on kultuurifilosoofiasse kuuluvaid probleeme polemiseerinud kirjanduse ja filosoofia kontekstides. Imelik lause, võtsin välja. --90.190.45.158 21. oktoober 2011, kell 07:27 (EEST)

Tänapäeval on pragmatism levinud ja elujõuline filosoofia suund. Eelmise sajandi lõpu tuntuim pragmatistlik filosoof on Richard Rorty. Rorty nägemusel avalduvad isiklik väljenduse universaalsed tahud kui väljenduja ennast oma piiritletuses isikupärasena välja joonistab. Objektiivseni jõudmine eeldab siin eneseteostuseks vajalike tingimusi, mille tulemus väljendusena, asetseb mõneti meist sõltumatuna ühiskondlike liikumiste tõmbetuultesse. Kunsti esteetikas on pragmatistidest hetkel tuntuim nimi Richard Shusterman. Shustermani tähelepanekute kohaselt parandavad ida meditatsiooni praktikad taju sellest, kuidas me konkreetsetes situatsioonides ühiskondlike moraali ja eetika reegleid loome ja neist sõltume. Viis, kuidas kujuneb kunsti kogemine, sõltub sotsiaalselt konstrueeritud elamise tingimustest. Shustermani probleemiasetused keskenduvad lääne ratsionaalse, dialektilise traditsioonis binaarsetest vastanditest tulenevatele järeldustele ja nende ilmnemisele elutunnetuses. Ta pakub probleemi ületamiseks altenatiivset mõtlemise meetodit, mis kannab Lääne filosoofias kehalisuse pöörde ideid. Ta näeb Moshe Feldenkrais]i ja Alexandri tehnikates ratsionaalseid distsipliine, mis võimaldavad eneseteadlikkust kasvatada. Nende kehaliste praktikate kaasamine toob endaga kaasa mõtlemise protsessis tähelepanu võime teravnemise. Võtsin selle ka välja kui natuke kahtlase. --90.190.45.158 21. oktoober 2011, kell 07:32 (EEST)

Eelmise sajandi lõpu tuntuim pragmatistlik filosoof on Richard Rorty. ... Esteetikas on pragmatistidest hetkel tuntuim nimi Richard Shusterman." Esimene on kindlasti tõsi, ka teine võib tõsi olla. Ülejäänud jutt on kas arusaamatu või asjassepuutumatu. Andres 21. oktoober 2011, kell 08:37 (EEST)

Rorty kohta öeldud teine lause on arusaamatu. Shustermani võib selles artiklis mainida, aga detailsem jutt võiks olla eraldi artiklis. Andres 26. oktoober 2011, kell 00:22 (EEST)