Arutelu:Määratlus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Teeksin sellise täienduse:

Määratlus võib olla kirjeldus või osutus. -- Kirjelduse (definitsiooni) eesmärk on määratleda objekt. Kirjeldus on osutus kõikide võimalike objektide ruumi. Näiteks programmeerimises on kirjeldus koodijupp, mis määratleb objekti kuju. -- Osutuse eesmärk on määratleda piisav kogus objekti omadusi, et oleks selge, millise objektiga on tegu (osutus on üldiselt mingisse kindlasse ruumi, milles objekti leidmiseks piisab väiksest hulgast omadustest; näiteks programmeerimises on osutus osutis [pointer], mis määratleb üldiselt objekti mäluala).

Programmeerimises jaotub objekt veel objektiklassiks ja instantsiks -- platoni mõistes ideaal ja tegelik objekt (ehkki programmeerimise instants ei kaldu klassist kõrvale, vaid lisab sellele omadusi ja täidab muutujad väärtustega, sellal kui klass ehk määratlus näitab ainult, millistest see koosneb -- sellisel juhul on instants matemaatiliselt võttes osutus vastava klassi võimalike objektide hulgast ühele).

Kui nüüd seda programmeerimise osa mitte arvestada (see võiks olla viidetena toodud kirjelduse ja osutuse artiklites), siis tundub mulle minu variant selgem -- sinna võib kõik Sinu poolt esitatud info ka lisada, ent see annab artiklile parema struktuuri.


Praegune artikkel on sisuliselt täpsustuslehekülg, kus eristatakse sõna "määratlus" kaks tähendust ning juhitakse lugeja vastavate artiklite juurde. Esimene tähendus on üldtunnustatud, teise tähenduse puhul ei ole eesti filosoofilistes ringkondades veel üldtunnustatud kokkulepet kujunenud, seetõttu on viidatud "determinatsioonile", mis on igal juhul õige. Kõikidel teistel juhtudel on eesti keeles korrektne öelda "määratluse" asemel "määrang". Kui ma küsin, kuidas mingit väljendit tuleb mõista, siis ma küsin määratluse järele. Kui ma küsin, kuidas asjad on, siis ma küsin määrangu järele. Määrang on see, mis niisuguses küsimuses vastusest puudu on.

Mina ei tea, kas programmeerimises on kasutusel termin "määratlus" sellises tähenduses, nagu Sa kirjeldad. Kui on, siis tuleks teha eraldi artikkel Määratlus (programmeerimine).

Viis, kuidas sõnu "kirjeldus" ja "osutus" väljaspool programmeerimise terminoloogiat kasutatakse, on igatahes teistsugune. Kindlasti ei ole ei kirjeldus ega osutus määratlused. Andres 13:40, 13 Mar 2005 (UTC)