Arutelu:Määramispiirkond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Funktsiooni määramispiirkond on funktsiooni argumendi nende väärtuste hulk, mille korral funktsiooni väärtus on defineeritud. Teisisõnu, funktsiooni määramispiirkond on argumendi muutumispiirkond.

Siin on küsimus selles, kuidas funktsioon üldse defineeritakse. Üldjuhul on funktsioon määratletud nii, et määramispiirkond on teada. Ainult elementaarmatemaatikas ja matemaatilises analüüsis on niisugune lähenemine, et funktsioon defineeritakse mingi avaldise kaudui ning siis alles hakatakse vaatama, milliste argumendi väärtuste korral sellel mõtet on. Muidugi võib funktsiooni mõista ka kitsas mõttes (mitte kujutuse mõttes). Artiklist aga ei selgu, kuidas funktsiooni mõistetakse.
Mis on argument? "Sõltumatu muutuja"?

Tähistusi: Dom(f), D(f), X.

Määramispiirkonna tähistusest saab rääkida ainult funktsiooni tähistuse suhtes. Esimesed kaks tähistust eeldavad, et funktsiooni tähistus on f. Viimane eeldab funktsiooni tähistust kujul f:XY, ja selgi juhul on siin tsirkulaarsuse maik juures.

Tavalisemad määramispiirkonnad on järgmised hulgad:

  • Naturaalarvude hulk
  • Täisarvude hulk
  • Ratsionaalarvude hulk
  • Reaalarvude hulk
  • Kompleksarvude hulk
Mis mõttes nad on tavalised? See on ebamäärane. Kus nad on tavalised? Eks ikka vist jälle elementaarmatemaatikas ja matemaatilises analüüsis. Andres 28. oktoober 2005, kell 19.33 (UTC)

Siin tuleks selgitada ka sõna "määratud". Andres 17. veebruar 2010, kell 23:45 (UTC)

Alusta arutelu lehekülje "Määramispiirkond" üle

Alusta arutelu