Arutelu:Leelispäevakivi

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Et kristallstruktuur ei muutuks ebastabiilseks, ei saa leelispäevakivid sisaldada üle 5% kaltsiumi ning vastupidi, plagioklassid ei saa sisaldada rohkelt kaaliumi.

See lause ei ole hästi arusaadav. Kas kristallstruktuur saab muutuda ebastabiiliseks? Mis sellest oleks, kui muutuks? Sõna "vastupidi" ei ole minu meelest omal kohal. Andres 20. märts 2006, kell 08.54 (UTC)
Päris ebastabiilseks ei saagi muutuda, seepärast ongi asendumine piiratud. Sõnastust võib alati parandada. Kaaliumi ja naatriumi ioonid on ühevalentsed, kaltsiumi ioon on kahevalentne. Sellest probleemid tekivadki, sest asendumised saavad toimuda vaid nii, et kristallstruktuuri moodustavate katioonide ja anioonide summaarne laeng oleks null. Et seda asja lahti seletada, tuleks päris palju kirjutada. Tavaliselt saavutatakse see vakantside tekitamisega või siis mitu iooni ühe vastu jne, kuid sellist päevakivi ei ole võimalik luua, kus kaltsiumi, naatriumi ja kaaliumi ioone oleks võrne hulk. Siim 20. märts 2006, kell 09.17 (UTC)
Ma ei oska sõnastust parandada, sest ma ei saa asjast piisavalt aru. Minu meelest peaks kindlasti selgemalt kirjutama, ja üksikasjalik selgitus oleks väga teretulnud. Andres 20. märts 2006, kell 09.50 (UTC)

Link Isomorfism ei vii õigesse kohta. Andres 26. jaanuar 2009, kell 20:21 (UTC)