Arutelu:Kullilised

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kas Accipitriformes või Falconiformes? --Epp 27. märts 2010, kell 13:06 (EET)

Seda küsimust tõlkides saaksime vastuseks kas pistrikuid või kullilised. Ma ei ole linnuteadlane aga inglisekeelne selgitus midagi seesugust hõlmab "Traditionally, all the raptors are grouped into four families in this single order. However, in Europe, it has become common to split the order into two: the falcons (so pistrikud) and caracaras remain in the order Falconiformes (about 60 species in 4 groups), and the remaining 220-odd species (including the Accipitridae – eagles, hawks, and many others) are put in the separate order Accipitriformes. A prehistoric family known only from fossils is the Horusornithidae."

Minu isitlik arvamus on, et eestikeeli kullilised peaksid siseldama mõlemaid. Internet selgitab, et siin on tegemist dilemmaga mis lahenduseta mitmelpool mujalgi. --Aivar.v 27. märts 2010, kell 13:06 (EET)

Uurisin seda asja. Traditsiooniliselt on eesti keeles kasutatud nimetust kullilised seltsi Falconiformes kohta. Nüüd nimetatakse seda seltsi "pistrikulised". Kui eraldatakse Accipitriformes, siis seda seltsi nimetatakse "haukalised" (ühel korral leidsin ka rööpnimeks "kullilised"). Andres 27. märts 2010, kell 20:11 (EET)

"Kullilised" ei ole enam põhinimena kasutusel. Arvan, et see siin peaks olema ümbersuunamine artiklile Pistrikulised või täpsustusleht. Andres 27. märts 2010, kell 20:14 (EET)

Eesti lindude süstemaatiline nimestik annab seltsid pistrikulised ja haukalised, linnunimede andmebaas annab mõlemad pistrikuliste seltsi all. Teen selle artikli ümber. Andres 27. märts 2010, kell 20:18 (EET)

Arvan, et pistrikulistest kitsamas mõttes tuleks teha eraldi artikkel. Andres 27. märts 2010, kell 20:19 (EET)

Välja:

Kullilised (Accipitriformes) on röövlindude selts, kellele on omane päevane tegevus- ja eluviis.

Kulliliste keha on kaetud tihedasti liibuva jäigavõitu sulestikuga. Kulliliste liike on 287 ning nad asustavad kõiki mandreid, peale Antarktika. Kulliliste elu- ja tegutsemispaik ei ole seotud kindla maastikutüübiga, nad asustavad metsi, (ava)maastikke ja mägesid.

Andres 27. märts 2010, kell 20:29 (EET)

Parandasin osa linke siia. Andres 27. märts 2010, kell 20:56 (EET)


Tühistasin viimase paranduse. Esimeses tähenduses on kullilised just Falconiformes, teises tähenduses Accipitriformes. Vikilingid ei olnud õiged, sest need käivad haukaliste kohta.

Täpsustusleht on see sellepärast, et siin tuuakse välja sõma "kullilised" kaks tähendust ning suunatakse vastavalt pistrikuliste ja haukaliste juurde. Vikilinke ei saa siin olla, sest tegu on täpsustuslehega eestikeelse sõna kohta. Andres 29. märts 2010, kell 11:26 (EEST)