Arutelu:Kraater

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kas ka eesti keeles nimetatakse vana-kreeka veini ja vee segamiseks mõeldud nõud kraatriks? Siia tuleb ilmselt teha täpsustusleht, aga ma tahan teada, kas võib öelda, et kraater on pinnavorm (vulk, meteor) või tuleks kasutada üldisemat sõnastust ja mainida ka algset tähendust. Siim 19. jaanuar 2006, kell 17.39 (UTC)

Veini ja vee segamise nõu nimetatakse eesti keeles krateeriks. Andres 19. jaanuar 2006, kell 18.03 (UTC)

Mille poolest erinevad löögi- ja plahvatuskraatrid Maal analoogilistest struktuuridest teistel taevakehadel? Siim 3. september 2006, kell 13:24 (UTC)

? Siim 4. september 2006, kell 15:36 (UTC)

Palun vabandust, ma ei pannud küsimust tähele. Tahtsin, et oleks artikkel ka Kuu kraatritest ja selletaolistest. Võib-olla ei ole "löögikraater" õige sõna. Siis paranda. Andres 4. september 2006, kell 16:48 (UTC)
Ma arvan, et see kas asteroid, komeet vms põrkub Maa või mõne muu taevakehaga ei muuda asja. Protsess ise jääb ikka samaks. Seetõttu ma kahtlen vajaduses kahe artikli järgi. Väike erinevus on ehk selles, et Maa on geoloogiliselt elav planeet, mille pinda pidevalt ümber kujundatakse, mistõttu ei säili kosmilised armid Maa näos kuigi kaua, kuid see jällegi ei mõjuta asja põhiolemust. Meteoriidikraatrite uurimisega tegelev impaktgeoloogia ei klassifitseeri kraatreid selle järgi kas nad asuvad Maal või mitte. Pigem klassifitseeritakse neid lihtkraatriteks, komplekskraatriteks, löögikraatriteks, plahvatuskraatriteks jne. Siim 4. september 2006, kell 17:14 (UTC)
Minu poolest võib teha ühe artikli. Ma ei teadnud, et meteoriidikraatriteks võib nimetada ka teistel taevakehadel olevaid kraatreid. Tavaliselt räägitakse meteoriitidest ainult Maa puhul, mitte näiteks Kuu puhul. Kas siis ka Kuu, Merkuuri jt taoliste taevakehade kraatrite kohta ei tule eraldi artiklit, vaid kõik läheb meteoriidikraatri alla? Andres 4. september 2006, kell 18:53 (UTC)
Terminoloogiline küsimus on siin minu meelest teisejärguline. Mille poolest siis erineks artikkel Kraater (astronoomia) artiklist kraater (geoloogia)? Minu arvates peaks nad sisuliselt samad asjad olema. Kui termin "meteoriit" ei sobi teistele taevakehadele, siis võib artikli pealkiri olla impaktstruktuur vms. Siim 4. september 2006, kell 19:09 (UTC)
Et meil puudub artikkel Meteoriidikraater, siis ma ei teadnud, mis sinna tuleb. Sõna "meteoriit" tõttu oletasin, et seal on juttu ainult Maal asuvatest kraatritest. Mul ei ole mingit oma seisukohta selles suhtes, kas see sobib või mitte, sest sain teada, et seda kasutatakse. Olen nõus, et põhimõtte poolest on tegemist sama asjaga. Aga ka Maa atmosfäär ja teiste planeetide atmosfäärid on meil eraldi artiklites. Kas teeme siis nii, et teeme ühtse artikli meteoriidikraater? See ei välista eraldi artiklit ka näiteks Kuu kraatritest. Andres 4. september 2006, kell 20:04 (UTC)
Geoloogias on termin "impaktstruktuur", millega tähistatakse kõikvõimalike impaktorite (meteoriit, komeet, asteroid) tekitatud struktuure. Ehk võikski see olla vastava artikli pealkirjaks. See on küll kohmakas ja eesti keelde halvasti sobiv termin, kuid vähemalt lõpetab terminoloogilise segaduse. Mis puutub atmosfääri, siis on need ju erinevatel taevakehadel väga erinevad. Impaktorid ja nende poolt tekitatud struktuurid on aga väga sarnased. Kuu kraatritest võib rääkida näiteks artiklis "Kuu" eraldi alajaotuse all. Kuid samast asjast (impaktstruktuuridest), nende tekkest ja klassifikatsioonist küll mitmes artiklis rääkida ei ole mõtet. Siim 4. september 2006, kell 20:19 (UTC)

Kas ka asteroidide poolt suurtel planeetidel tekitatud kraatrid on meteoriidikraatrid? Lihtsalt küsin. Andres 4. september 2006, kell 20:09 (UTC)

Ma arvan, et ei ole. Meteoriidikraatrid on ikka ainult meteoriitide tekitatud. Siim 4. september 2006, kell 20:19 (UTC)
Artiklis Asteroid räägitakse võimalikust asteroidi kkkupõrkest Maaga ning selle tagajärjel tekkivast kraatrist. Panin sinna lingi meteoriidikraatrile. Kui see ei sobi, kuhu siis linkida? Andres 4. september 2006, kell 20:30 (UTC)
Ma arvan, et tuleb kirjutada artikkel impaktstruktuur ning sellele linkida. Siim 4. september 2006, kell 20:34 (UTC)
Palun kirjuta siis paar sõna, siis ma saan linkida. Andres 4. september 2006, kell 20:38 (UTC)
Täna ei jõua ma enam midagi kirjutada ja linkida saab ka alles kirjutamist vajavale artiklile. Proovin lähiajal sellest natuke kirjutada, aga ilmselt mitte enne paari nädalat. Praegu pole aega ning ka erialane kirjandus pole mulle hetkel kättesaadav. Peast ma aga bluffida ei taha. Siim 4. september 2006, kell 20:44 (UTC)
Kas sel juhul ei tule eraldi artiklit Meteoriidikraater? Andres 4. september 2006, kell 20:45 (UTC)
PS. Mis tähendab suurtel planeetidel? Maa on suurim Päikesesüsteemi planeet, kus impaktstruktuure esineb. Jupiteril ja Saturnil pole tahket pinda, mistõttu vastavad struktuurid seal ei säili. Siim 4. september 2006, kell 20:22 (UTC)
See oli halb väljend, pidasin silmas lihtsalt planeete. Andres 4. september 2006, kell 20:30 (UTC)

Kraater ehk vulkaanikraater on enamasti vulkaanilise materjali kuhjumisel moodustunud ümara põhiplaaniga negatiivne pinnavorm. (...) Kraater võib moodustuda peale vulkaanilise materjali kraatrivallidele kuhjumise ka plahvatusliku vulkaanipurske tagajärjel.

Siinse teise lause sisu tuleb esimese lausega integreerida. Muidu on esimene lause arusaamatu, sest sõna "enamasti" teeb nõutuks. Andres 21. september 2006, kell 19:42 (UTC)