Arutelu:Kompromiss

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Asjad võivad sisaldada määramatust.

See on arusaamatu koht. Andres 06:30, 12 Mar 2005 (UTC)

Määramatus on küsimuse vastus, millele vastust ei ole. Võid otsida googlest uncertainty-theory. Tehisintellektsüsteemid: http://www.cis.temple.edu/~pwang/203-AI/Lecture/Uncertainty.htm

Näide füüsikast: http://zebu.uoregon.edu/~imamura/208/jan27/hup.html

Määramatuse näide:

A on kolmest suurem arv.

Kas A on viiest suurem?

Vastus: määramatus (ei ole piisavalt andmeid)

-- määramatusega töötavad teooriad, nagu kaoseteooria ja tõenäosusteooria.

Mõte siis selles, et teadlased ei vasta küsimustele, mille jaoks pole andmeid, mitte kuidagi ...ja kui andmeid pole piisavalt, siis annavad vastuse, mis sisaldab enamal või vähemal määral määramatust.

--Tvali 16:18, 12 Mar 2005 (UTC)

Panen siia midagi sisse määramatuse kohta ja alustan teaduse põhialuste kirjeldamist nii palju, kui neid siit puudu on -- kuna mulle meeldib alustada alustest, siis tõenäoliselt jätkangi praegu mõnda aega puuduolevate aluste otsimisega. ...ehee, jõudsid juba enne mind alustada :)

--Tvali 16:59, 12 Mar 2005 (UTC)

Hästi, aga Sa pead kirjutama selgelt ning selle materjali, millele Sa viitad, pead Sa Vikipeedias edasi andma. Ka artiklis Määramatus on segane jutt. Kui määramatus on vastus (mis ei kõla küll usutavalt), siis tuleb Sinu jutu järgi välja, et asjad sisaldavad vastust, nimelt määramatust. See tundub absurdsena.
Määramatust võidakse mõista mitmeti. Igatahes on üks asi määramatus selles mõttes, et vastus pole teada, ja teine asi määramatus selles mõttes, et õiget vastust pole võimalik anda, sest küsimus ei ole sõnastatud nii, et see oleks võimalik, või siis sellepärast, et asjad ei olegi kuidagi. Andres 17:02, 12 Mar 2005 (UTC)
Ma üldiselt ei kasuta palju välist informatsiooni kirjutades, sest ma enam eriti ei mäleta, mille ma olen ise lahendanud ja mida lugenud ja kust lugenud jne... Praegu kirjutan määramatuse alla lisainfot, saad oma küsimusele sealt varsti vastuse.

Kui võimalik, tuleb kompromiss arendada täielikuks konsensuseks (leida tegevuse viis, mis sobiks kõikidele osapooltele täielikult). Seda saavutatakse väitluse abil.

Välja võetud. Andres 25. november 2009, kell 19:46 (UTC)

Kompromissi analoog füüsikas, keemias, mehhaanikas on tasakaal.

Jätaksin selle välja, sest see on liiga ebamäärane. Andres 25. november 2009, kell 19:47 (UTC)

Täieliku konsensust (leida selline tegevuse viis, mida keegi muuta ei soovi) võib kehtestada ainult diktaator käsu korras ja karistuse hirmuga.

See väide on minu meelest liiga kategooriline.
Ka siin varem olnud jutus on kahtlasi kohti. Andres 25. november 2009, kell 19:49 (UTC)