Arutelu:Katalüüs

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Katalüüs on minu meelest primaarselt ikkagi kiiruse muutumine, mitte kiiruse muutmine. Andres 13. märts 2010, kell 15:53 (UTC)

Katalüsaator muudab reaktsiooni kiirust. Järelikult peaks olema ikkagi tegemist muutmisega - on olemas aktiivne osapool. Muutumine minu arvates peegeldaks lihtsalt konstanteeringu olemasolu - kiirus muutus. Aga mis põhjusel - kama kõik.--Rünno 13. märts 2010, kell 17:39 (UTC)
Praegu on ju öeldud: "muutmine katalüsaatori abil". Järelikult ei ole jutt sellest, et katalüsaator muudab, vaid sellest, et keegi kasutab katalüsaatorit muutmiseks.
Vana ENE: "keemilise reaktsiooni kiiruse muutumine teatud ainete – katalüsaatorite – manulusel". Andres 13. märts 2010, kell 20:26 (UTC)

Katalüüs on keemilise reaktsiooni kiiruse muutus tänu reaktsioonis osalevale spetsiifilisele lisandile, mida nimetatakse katalüsaatoriks. Eesti vikipeedia külvab ähmasust. Ma ei leia mitte ühestki teisekeelsest artiklist ja just selle päisest väidet, et Katalüüs on reaktsiooni kiiruse muutumine. Kõikjalt võib lugeda konkreetselt ja asjatundlikult..katalüüs on reaktsiooni kiirenemine, katalüsaator kiirendab reaktsiooni kulgu. Vaatasin huvipärast täna järele ka Akadeemilises raamatukogus. Raamat on "Keemia alused, teekond teadmiste juurde" (P. Atkins ja L. Jones) https://www.rahvaraamat.ee/p/keemia-alused-teekond-teadmiste-juurde/44814/et?isbn=9789949321421 (lk 86) Katalüsaator on aine, mis kiirendab reaktsiooni, kuid väljub reaktsioonist muutumatul kujul. (lk 511) Katalüsaator on aine, mis tõstab reaktsiooni kiirust. Seega tahaks viidet esimese lause taha ja selgitust, miks meie põhidefinitsioon peab olema erinev ülemaailmsest teadmisest. Kuidagi hale on see asjatundmatus, häma terminitega. Ja hale, et kõigil on kama. --Nimelik (arutelu) 6. jaanuar 2021, kell 00:51 (EET)

Jah, mulle paistab, et meie eestikeelse artikli definitsioon on vale. Inglise, soome ja venekeelses vikipeedias nimetatakse katalüsaatoriks ikka reaktsiooni kiirendajat, mitte kiiruse muutmisest pole jutt. Ja miks see loogika vale on? Enda jaoks põhjendan seda võrdluses näiteks iooniga. Ioon on selline kahesuunaline termin nagu praegune definitsioon väidab katalüsaatori olevat. Täpsemalt eristub katioon kui positiivne ioon (elektron allavisatud, et lähima väärisgaasi väliselektronkiht saada) ja anioon kui negatiivne ioon (liikunud ülespoole nö elektronide trepil, väliselektrone rohkem, lähimat väärisgaasi oktetti mängides). Kata tähendab alla, allapoole nii katioonis kui ka katalüsaatoris. Ja katalüsaatoris tähendab see alla/kata just madalamale saadud aktivatsioonienergia barjääri, mis on üksüheselt reaktsiooni kiiredamine, kiirenemine, mitte segadusttekitav, üldsõnaline reaktsiooni kiiruse muutumine. Ootan veel näiteks kuu aega ja kui keegi kaasa ei mõtle, siis muudan selle definitsiooni seal päises ära. --Nimelik (arutelu) 8. jaanuar 2021, kell 13:51 (EET) Küsisin tuttava keemiku käest üle. Ka tema pooldas seisukohta, et katalüüs on reaktsiooni kiirendamine, mitte kiiruse muutumine (sinna-tänna). --Nimelik (arutelu) 14. jaanuar 2021, kell 11:42 (EET)

Ka professor Toomas Tamm TalTechist soovitas täna 15. jaanuaril 2021 katalüsaatorit ja inhibiitorit eraldi vaadelda. (Katalüüsi kui reaktsiooni kiirendamiseprotsessi. Inhibiitorit aeglustaja või takistajana.) Ta kirjutas, et varemalt küll, kui tema veel õppis, käsitleti neid mõisteid koos aga kaasajal soovitas ta neid pigem eraldi käsitleda. Põhjuseks nende toimimismehhanismi erinevus. Näiteks tõi ta Atkinsi raamatu "Keemia alused" käsitluse, samuti inglisekeelse vikipeedia sama teema definitsiooni. --Nimelik (arutelu) 15. jaanuar 2021, kell 16:45 (EET)