Arutelu:Käitumine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Definitsioon[muuda lähteteksti]

Mulle meeldib selline definitsioon, mis pärineb artiklist

A glossary of some terms used in the objective science of behavior. Verplanck, William S.; Psychological Review, Vol 64(6, Pt.2), Nov 1957. pp. 1-42.

behavior, behaviour = 1. (emp) the whole complex of observable, recordable, or measurable activities of a living animal, such as movements of the skeletal, cardiac, or smooth muscles, production of sound, discharge of electric organs, movements of cilia, contraction or expansion of chromatophores, nettling, glandular secretion, and changes in body chemistry (including those producing luminescence) as they are concerned in the animal's commerce with its environment. [Loosely, behavior is anything an animal does.

The intuitive concepts of mental activity and consciousness are not behavior, although they may be defined in terms of it. Behavior is analyzed into responses.] = 2. (emp) any parts of behavior (1.) that are recurrently identifiable and classifiable by the observer. [Cf. response. A class of behavior need not show the types of orderly quantitative variations that enable us to analyze it still further into responses.]

Lebatsnok 8. juuni 2007, kell 14:50 (UTC)

Jah, loomade ning inimeste kui loomade käitumise definitsioonina on see aktsepteeritav. Me saaksime siit üle võtta kontseptsiooni (täpset sõnastust parem mitte, et mitte jääda autorist sõltuvaks). Aga psühholoogia harude seisukohalt, mis uurivad inimestele spetsiifilist käitumist, (näiteks sotsiaalpsühholoogia, suhtlemispsühholoogia) tundub see lihtsustav. Kõik, mis inimene vaadeldavalt jne teeb, on käitumine, kuid inimese tegevust ei uuri ainult psühholoogia. Ning loomade käitumist uurib ka etoloogia ning zooloogia üldiselt. Seega ei saa psühholoogiat sellise mõiste abil defineerida.
Ja muidugi on käitumise mõistet üldistatud ka teistele organismidele ja muudele elussüsteemidele, samuti looduslikele ja tehislikele elututele nähtustele. Teisest küljest, inimese käitumist vaadeldakse ka eetika ning viisakuse aspektis. Andres 9. juuni 2007, kell 06:20 (UTC)

"Need võivad olla spontaansed" - Kuidas seda peab mõistma?--85.253.44.216 15. veebruar 2009, kell 08:12 (UTC)