Arutelu:Issidor Gukovski

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kas ta suri Eestis kopsupõletikku või hukati/suri vanglas, nagu osad allikad (Eduard Laamani päevik) väidavad? Kui ta Tallinnas suri, peaks sellest olema Eesti ajalehtedes kirjutatud. Vaatasin põgusalt 1921. aasta augusti Päevalehti, ei leidnud. --Numbriga kärumees 2. veebruar 2012, kell 12:47 (EET)

Miks ebaõige surmapõhjus? Kust võib leida viite õigele surmapõhjusele ja täpse kuupäeva? --193.40.110.5 26. oktoober 2017, kell 17:49 (EEST)

Siin pandi vale surmapõhjuse asemele õige surmapõhjus. Kas lisandus on faktiliselt täpne ja lisatud viide usaldusväärne? Gukovski oli 1921. aastal Eestis väga tuntud isik ja tema surm Tallinnas oleks Eesti ajakirjanduses kajastamist leidnud. Praegu pole isegi täpset kuupäeva teada. See on ikkagi 20. sajand. 1937. aastal suri Tallinnas Aleksei Ustinov ja tema surmast on küll kirjutatud. Eduard Laaman oma päevikus kirjutab Gukovski kohta järgmist: Pika peale ei jõudnud Gukovski enam vastu panna. 20.1.21 sai ta siit viisumi Saksamaale sõitmiseks tervise paranduseks, kuna paar päeva hiljem Stark Tallinnasse jõudis saatkonna nõunikuks Litvinovi juure. Eestisse tagasi Gukovski enam ei pöörnud. Kui ta Saksast Venemaale sõitis, arreteeriti ta kohe, otsiti läbi ja leiti tema juurest m.s. ühe Trotski naissekretäri kiri ühes andmetega, millest selgus, et Trotski Tallinna kaudu oli hangeldanud oma onu Shivotovski pangas Pari[i]sis (1923 a sai see Shivotovski Donbas[s]'is Krivoi-Rogi kaevandused kontsessiooniks). Nähes, et Gukovski kardetav võib olla, lasti ta Moskvas Taganka vangimajas maha. Lehtedes avaldati bülleten, et ta kopsupõletikku surnud. Meie vastus. Eduard Laamani päevik. I. Akadeemia, 2003, nr. 7, lk. 1563. See võib ju nõukogudevastane kõmu olla, aga Laaman töötas Välisministeeriumis ja oleks pidanud Eestisse lähetatud tähtsaima diplomaadi surma asjaolusid teadma. Artiklis praegu olev viide ei tõesta iseenesest midagi. Paljud vanad bolshevikud surid 1937. või 1938. aastal täiesti loomulikku surma ja hiljem rehabiliteeriti postuumselt, rääkimata kadunud aastatest, kus paljud tuntud isikud (ka Eestis) millegipärast äkki metsatöölisteks ja kaevuriteks hakkasid või nende elust vahepealsed aastad lihtsalt ära kadusid. Aga mine tea, äkki ta sai kuulihaavadest kopsupõletiku (nagu Jaan Naissoo sai maohaavad kõhtu) ja maeti salaja täievolilise esinduse keldrisse. Palun selle asja üle sisuliselt mõelda. --193.40.110.5 31. oktoober 2017, kell 13:59 (EET)