Arutelu:Hiliskeskaeg

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Käkk küll aga muud ei ole.

Kas vikipeediasse sobivad ajajärgu iseloomustamiseks allpooltoodud üksikilmingute laadsed loendid?

Rahamajandus, arvutused, mõõdud, mehhanismid.[muuda lähteteksti]

13-14s toimus üleminek rahamajandusele. Seoses sellega ka arvudele, arvutamisele, mõõtudele, kirjaoskuse tõusule, kelladele, tehnilisele arengule, mehhanismidele ja manufaktuuridele. Muutus seaduste ja riigi osa: seaduskohtuid asendasid Jumalakohtud, õukonna kõrvale ilmus parlament, tulid riigiametid ja -maksud. Koos sellega algas rüütlite ja munkluse allakäik. Rahamajandus tugines juba raamatupidamisele, krediitidele ja pangandusele. Võeti kasutusele püssirohi ja tulirelvad, paber ja trükikunst. Ülikoolid muutusid ka äriettevõteteks. Toimus liikluse (teed, tõllad, laevad) ja sellest tulenevalt ka sidemete (post) areng. Seni tuntud maailma piirid avardusid läbi maadeavastuste. Ellu tuli läbi kellade ajaga arvestamine. Toimus müstitsismi ja rahvaliku vagaduse plahvatuslik levik. Veidi peale 1350. tulid keelde sõnad urbanism ja linnakultuur, ilmus urbanistlik elusstiil. Alates 14s hakkas leiva osatähtsus toidus langema.

Sisu sobib, aga vormistada tuleks tavalise tekstina, mitte konspektilaadeselt. Andres 8. november 2010, kell 19:18 (EET)
Kuivõrd seda mahtu kasvatada? Mulle näib et seal on vaid mõned märksõnad sees mis tahaks natuke enam avada. Kas liiga seosetuks avardades ei jää? Mul on neid tõikasid veel aga ma püüdsin lihtsalt saavutada tihendusega eredust muutuse tajumiseks, mis teksti pikkuse korral kipub hajuma. Et põhimõtteliselt vormistamise küsimus. --Ivo Vahur 8. november 2010, kell 19:31 (EET)
Sisu laiendada ei ole tingimata tarvis, lihtsalt vältida konspektistiili. Andres 8. november 2010, kell 19:59 (EET)
Püüdsin natuke enam loetava teksti moodi vormistada.--Ivo Vahur 8. november 2010, kell 23:24 (EET)
Jah, nii on parem. Andres 9. november 2010, kell 06:31 (EET)