Arutelu:Hüdroksiidioon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sellist asja nagu hüdroksiidiioon ei ole olemas. On hüdroksüülioon. Siim 1. november 2006, kell 19:09 (UTC)

ENE 1. väljaandes artiklis "Hüdroksiidid" räägitakse hüdroksiidioonidest. Peale selle, vatavat funktsionaalset rühma nimetatakse hüdroksiidrühmaks, kui ta on elektronegatiivne, ja hüdroksüülrühmaks, kui ta on neutraalne või positiivne. Andres 1. november 2006, kell 19:42 (UTC)
Mina muidugi ei ole keemik ja ei pruugi asjadest õigesti aru saada, seetõttu soovin, et sa seletaks mulle, mida sa siia kirjutasid. Ma olen muidugi kuulnud elektronegatiivsusest, kuid mis asi on elektroneutraalsus või elektropositiivsus? Peale selle, elektronegatiivsus on suhteline mõiste. Me saame öelda, et üks aine on elektronegatiivsem kui teine kui ta ühist elektronpaari rohkem enda poole tõmbab. Mina olen ikka siiamaani teadnud, et OH- iooni nimetatakse hüdroksüüliooniks. Hüdroksiidid on ained, näiteks naatriumhüdroksiid. Peale selle, ENE ei ole minu meelest eksimatu allikas. Siim 1. november 2006, kell 21:36 (UTC)
ENE võib eksida, kui hiljem on terminoloogiat muudetud. Mul ei ole uuemaid teatmeteoseid käepärast. Kui jutt on keemiaterminoloogiast, siis ma usun pigem "Eesti entsüklopeediat" kui Sind. Kui otsustada Google'i järgi, siis Sina oled peaaegu ainuke, kes kasutab sõna "hüdroksüülioon". See sõna esineb põhiliselt Vikipeedias ja selle peeglites. Mujal on "hüdroksiidioon". "Hüdroksiidiioon" on ilmselt vale, tegin ümbersuunamise. Leidsin veel ühe allika: H. Karik, V. Ratassepp. Keemia XI klassile, Tallinn 1990. Seal öeldakse lk 64: "Aluste elektrolüütilisel dissotsiatsioonil vees moodustuvad hüdroksiidioonid.". Andres 1. november 2006, kell 21:50 (UTC)

See on just seesama asi, millest selles artiklis juttu on. ENE-s on öeldud et hüdroksiidide elektrolüütilisel dissotsieerumisel tekivad aluste ja amfoteersete elektrolüütide puhul hüdroksiidioonid.

Seda, mis ma ennist kirjutasin, ei mõelnud ma ise välja, vaid võtsin kuskilt, aga kust, enam ei tea. Näen nüüd, et see on jama.

Allikad, mis minu käsutuses on, kasutavad "hüdroksiid-" iooni puhul ja "hüdroksüül-" fumktsionaalrühma puhul. Umbes sama ütleb ka meie artikkel Hüdroksüülrühm. Rohkem ma selle asja kohta öelda ei oska.

Ma ei ole vahepeal midagi teinud peale selle, et muutsin pealkirja "Hüdroksiidiioon" pealkirjaks "Hüdroksiidioon". Eks Sa püüa ülejäänus ise selgusele jõuda. Andres 1. november 2006, kell 22:10 (UTC)