Arutelu:Fonogramm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

ÕS ütleb, et fonogramm on helisalvestis. Andres 14. mai 2008, kell 20:19 (UTC)

ÕS ütleb, et helisalvestis on salvestatud heli. Kuna salvestatud heli saab olla helikandjal, siis peaks olema helisalvestis album, singel, kauamängiv jne. Kas mul on õigus. Tegin kategooria helisalvestised (en:Category:Recorded music) ja sinna saaks nüüd lisada kõik helikandjad. Helikandja nimetus on ju ainult CD, kasett. See tähendab, et alamkategooriad saab teha helikandjate järgi. Olen ma õigel teel? --Tiuks 6. september 2008, kell 11:54 (UTC)
Helisalvestis ehk fonogramm ja helikandja on eraldi mõisted. Üks ja seesama helisalvestis võib füüsiliselt asuda erinevat tüüpi helikandjal. On piisavalt näiteid, et samast salvestisest on müügil vinüülplaat, CD ja helikassett, pluss seesama salvestis võib asuda tootja ja kopeerijate arvutite kõvaketastel. Kui rääkida kategooriast 'helisalvestised' (mille õige nimetus oleks Eestis kasutusel olevat terminit järgides 'fonogrammid'), peaks seal olema loendatud eelkõige salvestised koos märkusega, millistel helikandjatel neid leida võib.--Andrus Kallastu 7. september 2008, kell 09:08 (UTC)
Näiteks on ansmablil antud välja helikasett ja CD. Stuudioalbumid, kogumikalbumid, kontsertalbumid peaks vist olema CD-l ehk siis tuleks teha kategooriad "albumid kasettidel" ja "stuudioalbumid CD-l". Ja need oleks "fonogrammide" kategooria alamkategooriad.
Miks ei sobi kategooriaks kasutada helisalvestis, see on ju eestikeelne sõna, fonogramm on võõrsõna. --Tiuks 7. september 2008, kell 09:50 (UTC)
"Helisalvestiste" asemel peaks olema "Helikandjad". Andres 7. september 2008, kell 10:48 (UTC)
Need on erinevad mõisted ja seepärast ei saa helisalvestist ehk fonogrammi asendada helikandjaga. --Tiuks 7. september 2008, kell 10:52 (UTC)
Mina sain nii aru, et see kategooria käib helikandjate kohta. Andres 7. september 2008, kell 11:19 (UTC)
Ei, fonogramm = helisalvestis ja nüüd tahaks plaatide, kasettide helisalvestised (näiteks Birgit Õigemeel (album)) ka kategooriatesse panna. Artiklisse tuleks lisada veel "kategooria:stuudioalbumid CD-del" ja selle saaks siis lisada kategooriasse helisalvestised. --Tiuks 7. september 2008, kell 11:32 (UTC)
Kas Sa mõtled panna näiteks selle artikli nii plaatide kui ka kassettide kategooriasse? Artiklis ei mainita kassetti. Ühesõnaga, mõtte on selles, et paneme nii kassetid kui ka albumid helisalvestiste alla? Aga siis jääb mulje, nagu plaadid ja kassetid oleks helisalvestised. Andres 7. september 2008, kell 11:45 (UTC)
Andrus ju mainis, et kui helisalvestis on kassetil ja CD-l, siis tuleks eraldi kategooria teha. Samas selle kategooria kuuluks kategooriasse CD-d või helikassetid ja stuudioalbumid, siis saaks jälle järgmistele seonduvatele kategooriatele ehk siis helikandjateni ja albumi liikideni. Albumil ei ole formaadi (helikandja) välja aga {{Singli info}}s on olemas. Sinna lisatakse isegi aastad näiteks en:Bohemian Rhapsody. Ma ei tea, kas vinüülplaadile ka üksikuid lugusid salvestati nagu selles näites või mõeldakse seal albumite helikandjaid. --Tiuks 7. september 2008, kell 12:18 (UTC)
Mul tuli parem mõte. Kategooria helisalvestised alamkategooriad peavad olema "helisalvestised heliplaatidel", "helisalvestised helikassettidel" jne ja alles siis saaks kasutada kategooriat "stuudioalbumid CD-l" jne. --Tiuks 7. september 2008, kell 12:32 (UTC)

"valmib muusikaproduktsiooni käigus" - - See ei tundu päris täpne olevat. Fonogramm ei pruugi olla seotud ainult muusikaga.--Vikker 19. aprill 2009, kell 10:25 (UTC)

Täpsustasin veidi.--Andrus Kallastu 19. aprill 2009, kell 10:37 (UTC)