Arutelu:Fluoriidid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kõiki fluoriühendeid ei nimetata (enam) fluoriidideks. Andres 29. juuni 2006, kell 10.39 (UTC)

Fluorides are organic and inorganic compounds containing the element fluorine. Evalk 29. juuni 2006, kell 10.42 (UTC)

Kas Sa saaksid viidata eestikeelsele (trükitud) allikale? Andres 29. juuni 2006, kell 11.04 (UTC)
Minule kättesaadavates allikates nimetatakse fluoriidideks ainult vesinikfluoriidhappe sooli. Sama definitsioon on ka saksa vikipeedias.
Tõsi küll, varem nimetati fluoriidideks kõiki fluoriühendeid. Ka seda tuleb kuidagi mainida. Andres 29. juuni 2006, kell 11.15 (UTC)

Milliseid siis enam ei nimetata.

Ingliskeelses wikis pole selle kohta küll ei miskit öeldud.

Fluorosüsivesinikke näiteks. Ingliskeelne viki ei tohiks olla piisavalt autoriteetne allikas eesti keeles kohta. Mis on näiteks EE-s fluoriidide kohta öeldud? Igatahes esimeses väljaandes nimetatakse fluoriidideks ainult vesinikfluoriidhappe sooli. Sama ka 1999. aasata ÕS-is. Andres 24. august 2006, kell 13:19 (UTC)
Näiteks fluorometaani nimetati varem metüülfluoriidiks, magu ütleb ENE 1. väljaanne. Andres 24. august 2006, kell 13:55 (UTC)

Fluoriidid on vesinikfluoriidhappe soolad. Mõni fluoriid, näiteks nitrüülfluoriid, koosneb kolmest elemendist, ja mõni fluorosüsivesinik koosneb kahest elemendist. Andres 24. august 2006, kell 13:19 (UTC)

Kuidas siis näiteks OF2-te või NF3-e nimetada. Ja mille alla need siis kuuluvad? Kas nitriidide ja oksiidide?

Saaks selle asja lõpuks selgeks.

See on keemikute otsustada. Nende ametlik nimi on tõesti fluoriid (hapnikdifluoriidi on nimetatud ka fluoroksiidiks ehk fluoromonoksiifiks), kuid tegu on vist ainetega, mille omadused on ühelt poolt fluoriidide ja teiselt poolt oksiidide ja nitriidide vahepealsed. Kui nad ei ole vesinikfluoriidi soolad (ma ei oska selle üle otsustada), siis nad ülaltoodud määratluse järele fluoriidid ei ole. määratluse järgi fluoriidid ei ole. Ja kui nad on fluoriidid, siis on tarvis teistsugust definitsiooni. Andres 24. august 2006, kell 13:55 (UTC)

Nii palju kui mina olen tähele pannud vähemalt nimetuste järgi, kuid tõenäoliselt ka aineklasse elektronegatiivsuse järgi. Näiteks : Hapniku ja fluoriidi ühend on fluoriid, sest fluoriid on suurema elektronegatiivsusega. Lämmastiku ja hapniku ühend on oksiid, sest hapnik on suurema elektronegatiivsusega. Vähemalt mulle tundub see loogiline ja seni pole ma märganud midagi, mis näitaks teistpidi.


Nimetused pannakse ju mingi kokkulepitud nomenklatuuri järgi. Sageli ongi olemas kahepidised nimetused.
Kas see elektronegatiivsuse kriteerium on kuskil kirjas? Sellisel juhul saaksime edasi. Andres 24. august 2006, kell 14:17 (UTC)

Näiteid võin ma sulle tuua, kuid kuna mul keemilise nomenklatuuri põhikirja ei ole, siis tsitaati ma anda ei saa. Kuid mina pole leidnud muud viisi, millele mõni näide oleks.

Kas seda põhikirja on siis raske hankida? Andres 24. august 2006, kell 14:30 (UTC)
Inglisekeelsel leheküljel, mille ma leidsin, on kirjas nii

The more positive atom is written first (the atom which is the furthest to the left and to the bottom of the periodic table) The more negative second atom has an "-ide" ending.

Positive ja negative on "elektropositiivne" ja "elektronegatiivne" lühendid, muud positiivsust ja negatiivsust elementidel ei ole.

Jah, seda minagi vaatasin. Aga niipalju kui mina aru saan, lubab 2005. aasta nomenklatuur nimetada OF2 nii fluoriidiks kui ka oksiidiks. Andres 24. august 2006, kell 14:44 (UTC)

Eks vist peab leppima sellega, et mõni aine võib olla nii üks kui teine.

Seda niikuinii. Aga peaks vaatama, mida keemikud selle kohta on kirjutanud. Andres 24. august 2006, kell 14:57 (UTC)

Kariku ja Truusi elementide keemia nimetab OF2-te hapnikdifluoriidiks.

Nomenklatuuriga on asjad nagu on, aga peab vaatama, mida keemikud on kirjutanud aineklasside kohta (näiteks fluoriidide kohta), ja seejuures ei tohi piirduda ühe teosega. Andres 24. august 2006, kell 15:10 (UTC)
Mul on ainult kaks soovi: 1) et definitsioon oleks kinnitatud eestikeelsete teatmeteoste või erialakirjandusega ja 2) et ei tekiks loogilisi vastuolusid. Andres 24. august 2006, kell 13:55 (UTC)

"Igatahes esimeses väljaandes nimetatakse fluoriidideks ainult vesinikfluoriidhappe sooli."

Oot. Ma võtsin oma ENE välja ja ongi nii. KUID, sellist iooni nagu vesinikfluoriid ei olegi ju olemas. vesinikfluoriidhape on kõigest happe nimetus.

Fluoriioon ju on olemas. Andres 24. august 2006, kell 13:55 (UTC)

Jah.

Ja lisaks sellele ütleb vähemalt ENEs, et METALLIDE fluoriidid on vesinikfluoriidhappe soolad, kuid mittemetallide fluoriidide kohta pole täpsustatud.

ENE 1. väljaandes ei ole metalle spetsiaalselt mainitud, võib-olla Sul on 2. väljaanne ja seal on teistsugune sõnastus. Palun tsiteeri seda. Andres 24. august 2006, kell 13:55 (UTC)
1988 aasta ENE - Metallide fluoriidid on vesinikfluoriidhappe HF soolad. Seletuse alguses on muuseas ka öeldud, et fluoriidid on fluori ja metallide VÕI mittemetallide ühendid.
Olgu. Siis on selle asjaga selge.
Aga see definitsioon on segane. Kas on mõeldud ühendeid, kus fluor on ühinenud ühe metalliga või ühe mittemetalliga? Või ühendeid, kus fluor on ühinenud mitme metalliga või mitme mittemetalliga? Või ühendeid, kus fluor on ühinenud mitme metalli või mittemetalliga?
Tundub, et Sinu definitsioon vastab esimesele variandile? Aga sel juhul mis teha näiteks nirüülfluoriidiga? Kas ta on fluoriid? Kui aga võtta aluseks teine, siis ka fluorosüsivesinikud osutuvad fluoriidideks. Ja Sinu definitsiooni järgi osutub fluoriidiks ka näiteks tetrafluorometaan.

Ma parandan selle definitsiooni ära.

Kas fluor on kõikides ühendites teise elemendiga elektronegatiivsem? Andres 24. august 2006, kell 14:17 (UTC)

Jah, sest ta on kõige elektronegatiivsem element.


Arvan, et defineerimine elementide arvu järgi on lootusetu. Võib-olla nomenklatuuri põhikirjas on ametlik definitsioon. Andres 24. august 2006, kell 14:32 (UTC)

Vaatasin natuke teistest vikidest nomenklatuuri kohta. Sain teada, et 1) elektronegatiivsemad elemendid pannakse valemis lõppu, välja arvatud vesiniku puhul, ja 2) 2005. aastal tehti nomenklatuuri olulisi muudatusi, ja nüüd võib igal ainel olla mitu nime. Sellest aga tuleneb minu meeles, et ainete klassifikatsioon ja nimed ei ole üheselt seotud. Andres 24. august 2006, kell 14:39 (UTC)

Palun anna mulle selle wiki link(juhul kui see on inglise keeles).

Asi võib olla selles, et sõltuvalt kas orgaanilise ainena või anorgaanilise ainena võttes võib ainel olla mitu nime.


Miks siin on toimetamismärkus ja miks see on artikli lõpus? Andres 13. oktoober 2010, kell 10:33 (EEST)Vasta[vasta]