Arutelu:E-vitamiin

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

--

Mariina 5. september 2013, kell 12:43 (EEST) alias Простота


Molekulaarmass 430,72 g/mol

Mida see tähendab? Kõigepealt "molekulaarmass", kas mõeldud on molekulmassi? Kui nii siis ei sobi ühik. Siim 16. veebruar 2006, kell 17.25 (UTC)

Mõeldud on moolimassi ehk molaarmassi (ma ei tea, kumba sõna eelistada). Andres 16. veebruar 2006, kell 17.42 (UTC)

Kas E-vitamiin on tokoferool üldse või ainult α-tokoferool? Andres 16. veebruar 2006, kell 17.42 (UTC)

Ainult α-tokoferool. Kõikidel tokoferoolidel on kahetsükliline hapniku sisaldav ringsüsteem, α tähendab, et hüdrofoobne kõrvalahel on α-süsiniku küljes. Tuul 16. veebruar 2006, kell 17.54 (UTC)

Kas mitte molekulaarmass ja molekulmass pole mitte sünonüümid, E-vitamiine nimetatakse üldiselt tokoferoolideks, mistõttu alustuseks panin tokoferool. --Dj Capricorn 16. veebruar 2006, kell 18.22 (UTC)

On ikka sünonüümid, aga g/mol on hoopis molaarmassi ühik. E-vitamiin on ikka ainult üks, ja see on α-tokoferool. Tokoferoole üldisemalt on küll rohkem. See nimetus viitab lihtsalt molekuli tsüklilise osa ehitusele. E-vitamiin on selline tokoferool, mille lipiidne kõrvalahel asub tsükli 1. ehk α-süsiniku küljes. Üsna konkreetne. Tuul 16. veebruar 2006, kell 18.33 (UTC)


Ma ei tea, kas inglise viki eksib, aga seal on asi esitatud nii, et tokoferool on E-vitamiin, aga selle kõige tõhusam vorm on α-tokoferool. Saksa vikis säärast juttu ei ole, teisi ma ei vaadanud. ENE 1. väljaandes on öeldud, et E-vitamiin on tokoferool, aga see on vist lihtsalt lihtsustus. Andres 16. veebruar 2006, kell 19.41 (UTC)

Tuleks vältida tabeleid ilma artiklita. Kas või üks lause tuleks kirjutada. Ja ma ei ole üldse veendunud säärase tabeli vajalikkuses, eriti kui seal on lüngad sees. Keemiline valem võib ju sellisel kujul olla, aga sellest on ilma struktuurivalemita vähe kasu. Andres 16. veebruar 2006, kell 19.45 (UTC)

olgu, kui vajadus siis kustuta need tabelid ära, nägin üpris suurt tööd andmete otsimisega, aga eks ise tead paremini --Dj Capricorn 16. veebruar 2006, kell 19.47 (UTC)


Andmeid ei ole tarvis kustutada, küsimus on ainult selles, kas esitada need tabeli kujul. Ma pole kindel, kas tabelit on vaja, kuid ma ei ütle, et seda kindlasti ei tohiks olla. Andres 16. veebruar 2006, kell 20.01 (UTC)
E-vitamiinil on looduses kaheksa erivormi: 4 tokotrienooli (α-,β-,γ-,δ-isomeer) ja 4 tokoferooli (α-,β-,γ-,δ-isomeer). E-vitamiin on biokeemiline üldnimetus, inimorganismi seisukohalt on oluline d-α-tokoferool, aktiivseim vorm.
Toksilisusest: kui üleannustamine toimub aegamööda, negatiivne efekt üldjuhul puudub, kuid järsul manustamisel tekivad kõhulahtisus, lihasnõrkus, peavalu ja peapööritus, võivad esineda ka nägemishäired ja vaginaalne verejooks. Vererõhu kõrgenemine on samuti üks tagajärgedest ning ta muudab ka vere vedelamaks. Mario 16. veebruar 2006, kell 22.38 (UTC)
Seega ei ole E-vitamiin üldse samastatav mingi keemilise aine ega selle vormiga? Andres 17. veebruar 2006, kell 07.13 (UTC)
Need on lihtsalt täpsustused, sest E-vitamiin kätkeb endas suurt hulka sarnase ehitusega keemilisi ühendeid. Kui räägitakse E-vitamiinist, siis mõeldakse eelkõige seda konkreetset aktiivset vormi, artiklis peaks seda mainima.Mario 17. veebruar 2006, kell 18.44 (UTC)
Hädasti oleks vaja struktuurvalemit. Põhiline on seal teatav tuumikstruktuur. Tokoferoolid ja tokotrienoolid on erinevad kaksiksidemete (küllastamatuse/küllastatuse) poolest; ja nende endi omavahelised erinevused tulenevad metyylryhma esinemise ja/või asendite poolest. Aga põhimõtteliselt on E-vitamiin kui selline tuvastatav ja struktuurvalemiga (yldistatult) ka kergesti esitatav ja määratletav. --Lulu 17. veebruar 2006, kell 20.05 (UTC)


Commonsis on niisugune alfa-tokoferooli struktuurvalem: Alpha-tocopherol vertical.svg
Arvan, et Commonsis on ka horisontaalne valem. Variante on ka teisters vikides. Andres 17. veebruar 2006, kell 20.12 (UTC)


Horisontaalne on näiteks saksa vikis. On ka niisugune: VitaminEstructure.png
Selle puuduseks on mitte-eestikeelne tekst. Kui see on parem, siis võib selle üles laadida ja teksti ära vahetada. Andres 17. veebruar 2006, kell 20.16 (UTC)
Jah, vaatasin neid ka, kuid need ei anna yldistatud pilti. Parim, mida nägin, oli http://www.benbest.com/nutrceut/VitaminE.html, aga seal on kvaliteet kehvapoolne. Kui keegi oskab, siis võiks selle järgi ise joonistada ja selgitused lisada. --Lulu 17. veebruar 2006, kell 20.34 (UTC)
Jah. Ja ehk saaks kõik aatomid ära märkida, sest kõik inimesed ei ole harjunud selliseid valemeid lugema. Andres 17. veebruar 2006, kell 20.38 (UTC)
Hm... kui ei ole harjunud lugema selliseid valemeid, ega siis iga aatomi ära märkimine kah midagi juurde ei anna. Vaja oleks teha muidugi viited, kus saaks orgaanilise keemia valemitega mitte-harjunu juhatust ja õpetust. Arvan, et antud artiklis peaks andma struktuurvalemid ikkagi nii, nagu alati, st, ilma C ja H aatomite märkimiseta põhistruktuuris. --Lulu 17. veebruar 2006, kell 21.13 (UTC)
No vaata. Kooliõpikus ja entsüklopeedias on niisugused valemid, kus kõik aatomid on märgitud. Iga keskkoolilõpetaja oskab selliseid valemeid lugeda. Aga muidugi peaks nii või teisiti olema koht, kus neid proffide valemeid selgitatakse. Andres 17. veebruar 2006, kell 21.22 (UTC)


See E-vitamiini kohta sobiv artikkel on täitsa olemas pealkirja Tokoferoolid all. Kes oskab võiks ümber tõsta. Minu arvates peaks vitamiinide jmt bioaktiivsete ainete korral olema kaks artiklit, mis muidugi viitavad üksteisele: Näit 1) E-vitamiin -- selles biotoime, allikad, annused, manustamine jne 2) Tokoferoolid -- see on E-vitamiinid keemilisest seisukohast, keemiline struktuur, analoogühendid, saamine jne

Olen sellest seisukohast lähtunud ja teinud paarid: C-vitamiin/Askorbiinhape ja A-vitamiin/Retinool Elvim 12. august 2009, kell 11:55 (UTC)

Kopeerida infokast ja "vaata ka" sinna ja siis teisaldada siia koos kustutamisega. Keegi administraatoritest võiks seda teha. Andres 12. august 2009, kell 13:17 (UTC)