Aršak Petrosjan

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Aršak Petrosjan (2013)

Aršak Bagrati Petrosjan (armeenia keeles Արշակ Բագրատի Պետրոսյան; sündinud 16. detsembril 1953 Jerevanis) on armeenia maletaja ja maletreener, rahvusvaheline suurmeister (1984), FIDE vanemtreener (2004).

Petrosjan lõpetas 1975. aastal Jerevani Riikliku Ülikooli ajalooteaduskonna filosoofiaosakonna. On saanud hiljem filosoofiakandidaadi kraadi.

Maletama õppis Petrosjan isa käe all kuueaastaselt. Seitsmeaastaselt võitis ta Jerevani simultaani andma tulnud suurmeister Salo Flohri. 15-aastaselt 1969. aastal täitis Petrosjan meistrinormi. On tulnud kahel korral Armeenia malemeistriks (1974, 1976).

1978. aastal andis FIDE talle rahvusvahelise meistri nimetuse. Suurmeistriks sai Petrosjan 31-aastaselt 1984. aastal.

1985. aastal pääses Petrosjan mängima NSV Liidu meistrivõistluste finaalturniirile, kus jäi 20 osavõtja seas jagama 17.–18. kohta.

Võistkondlik esinemine[muuda | muuda lähteteksti]

Petrosjan võitis Armeenia võistkonna koosseisus 1999. aastal Bathumis Euroopa võistkondlikel meistrivõistlustel kuldmedali ja 1992. aastal maleolümpial Manilas pronksmedali.

Maletreener[muuda | muuda lähteteksti]

Petrosjan tegutseb ka treenerina. Ta on olnud Armeenia malekoondise treener. Ta on treenerina abistanud Rafajel Vahanjani, Vladimir Hakobjani, Levon Aronjani, Oleg Romanišinit ja Arkadij Naiditschit.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Petrosjani väimees on Ungari malesuurmeister Péter Lékó, kes pärast naisevõttu kutsus Petrosjani Ungarisse enda treeneriks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]