Angola lipp

Allikas: Vikipeedia

Angola lipp on Angola Vabariigi ametlik lipp.

? Angola riigi- ja rahvuslipp Proportsioonid 2:3.
Tõenäoliselt tulevane Angola lipp

Riigi- ja rahvuslipp võeti kasutusele 11. novembril 1975. Lipu eeskujuks on võetud iseseisvusvõitluse võitnud partei MPLA (Movimiento Popular de Libertação de Angola) lipp, millele on lisatud banganuga (võsalõikamisnuga) ja hammasratas, mis on kommunistide sümboli sirbi ja vasara Angola vaste. Lipp koosneb kahest horisontaalsest värviväljast, punasest ja mustast, mille keskele on lisatud kollane embleem.

Punane esindab verd, mida angolalased on pidanud valama pika koloniaalperioodi jooksul oma maa eest võideldes ja seda kaitstes.

Must sümboliseerib Aafrika kontinenti.

Lipu keskel on pool hammasratast, mis sümboliseerib tööstust, koos võsanoaga tähistavad need tööliste ja talupoegade liitu.

Matšeete sümboliseerib põllumajandust, talupidamist ja relvastatud võitlust.

Täht sümboliseerib rahvusvahelist solidaarsust ja sotsialismi ning selle viis haru ühtsust, vabadust, õiglust, demokraatiat ja progressi.

Kollane värv (hammasratas, matšeete ja täht) sümboliseerib riigi rikkust.

27. augustil 2003 pakkus Angola parlamendi põhiseaduskomisjon välja uue, "optimistlikuma" lipu, kuid seda ei võetud kasutusse. Pakutud lipu keskne motiiv pidi meenutama koopamaale Tchitundo-Hulu koopas. Säilitati lipu senised proportsioonid 2:3.

Varasemad lipud[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]