Andrianjaka

Allikas: Vikipeedia

Andrianjaka (suri 1630) oli Madagaskari keskosas paikneva Imerina (Merina kuningriigi) valitseja 1610–1630, Ralambo noorem poeg, Ratompokoandriambavy Ratsitohinina poeg. Isa eelistas teda oma järglasena vanemale pojale Andriantompokoindrindrale.

Andrianjaka hõivas 1610 Analamanga (Ialamanga) 'sinine mets') künka tänapäeva Antananarivo kõrgeimas kohas ning tõrjus välja seal elanud vazimbad ja nende kuninga Andriambodilova, kes seejärel asus elama Ambohimanarinasse, kuhu ta ka maeti.

Andrianjaka raadas sinise metsa ning ehitas Analamanga künkale oma residentsi, esimese lossi praeguse Rova alal, ning rajas niiviisi Madagaskari pealinna Antananarivo. Ta soovis, et neid saaks tuhat, millest on tuletatud Antananarivo nimi (ho arivo an-tanana, arivo '1000').

Andrianjaka viis lõpule oma eellaste töö riigi laiendamisel. Tema valitsemisaeg oli siiski rahumeelse. Iseloomulik on suurte tööde organiseerimine. Kuivendati Antananarivot ümbritsevad Betsimitatatra sood ning rajati nende kohale riisipõllud.

Andrianjika abiellus Andriampanarivomanga tütre Ravadifoga. Neil oli poeg Andriantsitakarandriana.