Anaeroobne glükolüüs

Allikas: Vikipeedia

Anaeroobne glükolüüs on anaeroobses keskkonnas toimuv biokeemiliste reaktsioonide ahel, mille tulemusena tekib glükoosist laktaat.

Anaeroobne glükolüüs-ehk käärimine, hapniku puudusel rakkude tsütoplasmas toimuv glükoosi lagundamine, mille üheks lõpp-produktiks on kas piimhape või etanool.Anaeroobse glükolüüsi reaktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Anaeroobse glükolüüsi esimeseks reaktsiooniks on rakkutoodud glükoosi fosforülatsioon glükoos-6-fosfaadiks. Ensüümiks on heksoosi kinaas ja reaktsiooni käigus eraldatakse ATP molekulilt üks fosfaatrühm, mille tulemusena tekib ADP.

Glükolüüsi I reaktsioon

Järgnevalt konverteeritakse glükoos-6-fosfaat fruktoos-6-fosfaadiks. Seda reaktsiooni katalüüsib ensüüm fosfoglükoosi isomeraas.

Glükolüüsi II reaktsioon

Ensüümi fosfofruktoosi kinaas vahendusel tekib järgmise etapina fruktoos-1,6-bisfosfaat. Reaktsioonil kasutatakse ka ATP-d, millelt eraldatakse jällegi üks fosfaatrühm.

Glükolüüsi III reaktsioon

Fruktoos-1,6-bisfosfaadist võib tekkida kaks ühendit: dihüdroksüatsetoonfosfaat (ensüümiks fruktoos-1,6-bisfosfaadi aldolaas) ja glütseeraldehüüd-3-fosfaat. Kuna glükolüütiliselt on lõhustatav glütseeraldehüüd-3-fosfaat, siis seetõttu muudetakse dihüdroksüatsetoonfosfaat trioosfosfaadi isomeraasi vahendusel samuti glütseeraldehüüd-3-fosfaadiks.

Glükolüüsi IV reaktsioon

Seejärel oksüdeerib glütseeraldehüüd-3-fosfaadi dehüdrogenaas glütseeraldehüüd-3-fosfaadi 1,3-bisfosfoglütseraadiks.

bifosfoglütseraat

Pärast seda toimub fosfoglütseraadi kinaasi vahendusel fosfaatgrupi ülekanne ADP-le ning tekivad ATP ning 3-fosfoglütseraat.

Glükolüüsi VII reaktsioon

Anaeroobse glükolüüsi 8.reaktsioonis viiakse fosfoglütseraadi mutaasi vahendusel fosfaatrühm 2.asendisse ja tekib 2-fosfoglütseraat.

2-fosfoglütseraadi teke


2-fosfoglütseraat konverteeritaks enolaasi toimel fosfoenoolpüruvaadiks.

PEP teke

Püruvaadi kinaasi vahendusel muutub fosfoenüülpüruvaat püruvaadiks.

Glükolüüsi X reaktsioon

Anaeroobse glükolüüsi viimaseks etapiks on püruvaadi muutmine laktaadi dehüdrogenaasi vahendusel laktaadiks.

Glükolüüsi XI reaktsioon


MÄRKUS: Eespool esitatud reaktsioonivõrrandites tähistab P fosforhappejääki.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]