Ajdar Akajev

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ajdar Akajev (20. veebruar 1976 Leningrad5. veebruar 2020 Moskva) oli Kõrgõzstani ettevõtja ja poliitik, endise Kõrgõzstani presidendi Askar Akajevi vanem poeg.

Isa võimu ajal pidas Ajdar Akajev rahandusministri nõuniku ametit (2001–2005). Ta juhtis Kõrgõzstani olümpiakomiteed ja poksiföderatsiooni.

Ajdar Akajev tegeles äriga. Väidetavasti kuulus talle riigi suurim mobiilioperaator. Arvatakse, et ta teenis suurt tulu, olles varjatud kasusaaja Manasi lennuväebaasi lennukikütusega varustamisse kaasatud firmadest. Pärast tema isa kukutamist selgus, et Ajdar oli Manasi lennujaama kaasomanik.

2005. aastal valiti Ajdar Akajev Kõrgõzstani Ülemnõukogu saadikuks, kuid pärast Tulbirevolutsiooni tühistati valimistulemus ringkonnas, kus ta kandideeris.

Peaprokuratuur algatas Akajevi vastu kriminaalasja süüdistustega riiklike vahendite kõrvaletoimetamises, finantsmahhinatsioonides ja võõra vara omastamises vägivalla ähvardusel.

Aastatel 1998–2001 oli Ajdar Akajev abielus Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajevi tütre Alijaga. 2002. aastal abiellus ta Sajkal Tšokubajevaga. Neil on poeg ja tütar. Perekond elas Moskva lähedal Rubljovkal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]