Mine sisu juurde

Ainete puhastamine

Allikas: Vikipeedia

Ainete puhastamine tähendab olemasolevast materjalist nõutud puhtusastmega komponendi eraldamist või aines esinevate (kahjulike) lisandite kõrvaldamist.

Praktikas tuleb looduslikust või sünteetilisest produktist tihti eraldada individuaalne puhas komponent. Käitlusmeetodite mahukus võib olla mikrogrammidest tonnideni olenevalt eesmärgist: aine keemiline identifitseerimine (analüüs), laboratoorse preparaadi saamine või tööstuslik tootmine. Joogivee puhastamine tähendab eelkõige käitlemist viimaks mikrobioloogilise saaste ja kahjulike keemiliste ainete sisalduse näitajad nõutud normidesse.

Ainete puhastamiseks kasutatakse suurt osa samu protseduure ja protsesse, mida kasutatakse ainete segu komponentide lahutamiseks, mis põhinevad komponentide (lisandite) mehaaniliste, füüsikalis-keemiliste ja keemiliste omaduste erinevustel.

Puhastamisel tuleb soovitud tulemuse saavutamiseks kasutada erinevate meetodite kombinatsioone. Paljudel juhtudel on vajalik teatud protseduure mitu korda korrata. Suure efektiivsusega ainete lahutusmeetodid on näiteks fraktsioneeriva destillatsiooni meetodid, kus loendamatu arv kordi korduvad aurustumine ja kondensatsioon.

Ainete muundamine selektiivses keemilises reaktsioonis või derivatiseerimisreaktsiooni kaudu osutub efektiivseks juhul, kui moodustuvad esmastest erinevate omadustega ühendid, nii et neid on võimalik eraldada mingi mehaanilise või füüsikalis-keemilise meetodiga. Näiteks sadestusreaktsiooniga viiakse teatud komponent/komponendid sademesse ja eraldatakse filtrimisega.

Ainete puhastamise meetodid[muuda | muuda lähteteksti]

Ainete puhastamisel on põhimõtteliselt tegu ainete lahutamisega, seega lahutusmeetoditega. Puhastusmeetodite valik sõltub oluliselt materjali koostisest, protsessi eesmärgist ja mastaabist.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]