Mine sisu juurde

Ahmed Abdallah Mohamed Sambi

Allikas: Vikipeedia
Ahmed Abdallah Mohamed Sambi (2008)

Ahmed Abdallah Mohamed Sambi (sündinud 5. juunil 1958 Mutsamudus) on Komooride sunniidi islamijuht ja poliitik Ndzwanilt. Tema hüüdnimi on Ajatolla, sest ta on õppinud Iraanis (islami poliitilist teooriat), kuigi on sunniit. Samuti armastab ta kanda turbanit.

Sambi võitis 14. mail 2006 presidendivalimised 58,02 protsendiga valijate häältest ning sai 26. mail 2006 Komooride presidendiks. See on esimene rahumeelne võimu üleandmine Komooride riigi ajaloos.

Varasem elu[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on õppinud islamiuuringute erialal Sudaanis, Saudi Araabias ja Iraanis.

Pärast välismaalt õpingutelt naasmist asutas ta partei Rahvusrinne Õigluse Eest, kuid loobus varsti poliitikast, keskendudes ärile.

Sambi omab vabrikuid, mis toodavad madratseid, pudelivett ja parfüümi, mis on Komooride tähtis ekspordiartikkel.

Ta on rajanud telekanali Ulezi ('Haridus') ja raadiojaama.

Kui Komooride valitsus ähvardas saata väed Ndzwani separatistlikku liikumist maha suruma, läks Sambi omal käel riigi pealinna Moronisse meelt avaldama.

Poliitikukarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Sambi on olnud riigi parlamendi liige.

16. aprillil 2006 osales Sambi sõltumatu kandidaadina presidendivalimiste eelvoorus Ndzwani saarel ning tuli 13 kandidaadi seas esimeseks, saades 23,70% häältest.

Sambi on karismaatiline oraator. Ta lubas võidelda korruptsiooniga, luua uusi töökohti ning ehitada paremaid maju komoorlaste enamikule, kes elab vaesuses. Et ta on poliitikas suhteliselt uus inimene, siis peeti teda korruptsioonist puutumatuks. Ekspresident Ahmed Abdallah on teda nimetanud uueks prohvetiks. Sambi kasutas valimispropagandaks ka oma raadiojaama ja telekanalit.

Pärast valimiste lõppvooru 14. mail kuulutas Komooride riigisekretär Ali Abdallah 15. mail Sambi võitjaks. Tema rivaalid olid Prantsusmaa õhujõudude eruohvitser Mohamed Djaanfari (sai 14% häältest) ja kauaaegne poliitik Ibrahim Halidi (sai 28% häältest), kelle kandidatuuri toetas senine president Azali Assoumani.

Kuigi Sambi on islami vaimulik, on ta öelnud, et Komoorid ei ole valmis saama islamiriigiks ning presidendina ei hakka ta kedagi sundima loori (ḩijāb) kandma ega pead katma. Samuti lubas ta, et ei keela ära Komooridel tavaks olevaid pillavaid pulmapidusid.

Sambi on ka esimene president Ndzwani saarelt. Pärast seda, kui 2001. aastal lepiti kokku, et Ndzwani loobub eraldumispüüetest, hakkas presidendiamet Komooride kolme saare vahel roteeruma (ka Sambi rivaalid olid Ndzwani saarelt).

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Sambil on seitse last. Ta elab Ndzwani keskuses Mutsamudus.

Sambi armastab korvpalli.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Azali Assoumani
Komooride president
20062011
Järgnev
Ikililou Dhoinine