Adõgee vapp

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Adõgee vapp 1992. aastast
1994. aastal kasutusele võetud vapp

Adõgee Vabariigi vapp on ringikujuline. Ringi ülaosa raami sisse on kirjutatud "Adõgee Vabariik" nii vene kui ka adõgee keeles. Kahe kirja vahel on viisnurkne täht.

Vapp võeti kasutusele 24. märtsil 1992.

All vasakul on tamme- ja vahtralehed, all paremal aga kuldsed nisupead ja maisitõlvik. Neid kahte poolt ühendavad alt kirillitsa tähed РФ (Российская Федерация – Venemaa Föderatsioon), mille vahele on paigutatud sõnni pea, selle kohal on kujutatud lauda leiva ja soolaga.

Ringi keskel on lendaval hobusel kujutatud adõgee nardieepose peakangelane Sausrõko. Ratsaniku paremas käes on põlev tõrvik, millega vägilane tõi Jumalalt rahvale heaolu. Päikese kiired paiskavad taevalaotusse kaksteist tähte. Ratsaniku lend hobusel sümboliseerib vabariigi lendu helgesse tulevikku. Küntud põld, laud leiva ja soolaga, viljapead, maisitõlvik ning sõnni pea sümboliseerivad riigi rikkust, mis on saavutatud rahva tööga. Mäed, künnimaa ja vahtralehed iseloomustavad riigi loodust ning on iseloomulikud Kaukaasiale, Kubani ja Laba jõe orule ning viljakale Kubani tasandikule, mis on väga metsarikas. Viieharuline täht vapi ülaosas kujutab ühtsust ja vendlust paljurahvuselises Adõgee Vabariigis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]