3200 Phaeton

Allikas: Vikipeedia

3200 Phaeton on u 5 km läbimõõduga taevakeha, mida liigitatakse Apollo asteroidide hulka. Spektri ja saba puudumise järgi loetakse see taevakeha kuuluvaks asteroidide hulka, ehkki tema piklik orbiit (kaugeim ots 2,4 aü, lähim ots 0,14 aü kaugusel) meenutab komeetide omi. Nime sai taevakeha vahast ja sulgedest tiibadel Päikeseni sõita üritanud Kreeka mütoloogia tegelaselt selle järgi, et tema orbiit ulatub Päikesele suhteliselt lähedale, mistõttu tema pinnatemperatuur võib tõusta 700..800 kraadini.

3200 Phaetoni avastasid 1983. aastal astronoomid Simon F. Green ja John K. Davies.

Phaetonit, mis 2007. aasta detsembris möödus Maast 18 mln kilomeetri kauguselt, loetakse Maad ohustavate asteroidide hulka. Päikesest kaugeimas punktis asteroidivöö tihedamas osas võib seda tabada kokkupõrge, mis muudab taevakeha orbiiti nii, et see mõnel oma järgmistest tiirudest Maaga kokku põrkab. 14. detsembril 2093 möödub Phaeton Maast 3 mln kilomeetri kauguselt.

Meteoorivool geminiidid on asteroid 3200 Phaetoni järel liikuvast tolmupilvest pärit kübemed, mis kiirusega u 35 km/s atmosfääri sisenedes süttivad ja nn langevate tähtedena nähtavaks muutuvad.