1960. aasta Lõuna-Vietnami riigipöördekatse

Allikas: Vikipeedia
1960. aasta Lõuna-Vietnami riigipöördekatse
Toimumisaeg 11. november 1960
Toimumiskoht Saigon, Lõuna-Vietnam
(tänapäeva Hồ Chí Minh)
Tulemus Riigipööre kukkus läbi
Osalised
Valitsus Armee mässulised
Väejuhid või liidrid
Ngo Dinh Diem
Ngô Đình Nhu
Nguyễn Khánh
Nguyễn Văn Thiệu
Trần Thiện Khiêm
Vương Văn Đông
Nguyễn Chánh Thi
Phạm Văn Liễu
Jõudude suurus
5. diviis
7. diviis
u 60 presidendi kaardiväelast
1 armee soomusrügement
1 merejalaväeüksus
3 õhudessantpataljoni

Teadmata, mõemal poolel üle 400 hukkunu

1960. aasta Lõuna-Vietnami riigipöördekatse oli president Ngo Dinh Diemi kukutamiseks korraldatud riigipöördekatse, mis korraldasid 11. novembril 1960 Lõuna-Vietnami armee õhudessantdiviisi kolonelleitnant Vương Văn Đông ja kolonel Nguyễn Chánh Thi.

Mässulised tõid ettekäändeks vastuseisu Diemi autokraatlikule valitsusele ning tema venna Ngô Đình Nhu ja vennanaise Madame Nhu liigsele mõjuvõimule. Lisaks olid nad vastu sõjaväe politiseerumisele, mille käigus edutati režiimile ustavaid ning Ngo pereerakonna Personalistliku Töörevolutsioonilise Partei liikmeid hoolimata nende pädevusest. Kolonelleitnant Dongi toetas ka tema naise vend Nguyen Trieu Hong, kes oli väiksema opositsioonierakonna juhtiv tegelane. Lisaks õnnestus Dongil veenda kolonel Thid.

Riigipöördekatse tuli Ngo perekonnale üllatusena, kuid oli kaootiliselt korraldatud. Mässulised jätsid pealinna Saigoni suunduvad teed lojalistide lisavägede saabumiseks blokeerimata ja jäid pärast algse edu saavutamist toppama. Diệm jäi Iseseisvuspaleesse lõksu, kuid tal õnnestus läbirääkimistega riigipööret tagasi hoida, president lubas reforme ning sõjaväelaste kaasamist riigi juhtimisse. Samal ajal liitusid riigipöördega ka opositsioonipoliitikud, kes kasutasid presidendi halba olukorda ära. Tegelikult olid Diemi läbirääkimised ja lubadused bluff selleks, et võita oma lisavägedele aega. Riigipööre kukkus lõplikult läbi, kui mässulised said pealinna jõudnud Lõuna-Vietnami armee 5. ja 7. diviisilt lüüa. Lahingus hukkus üle 400 inimese, kellest paljud olid juhuslikud tsiviilisikud. Hukkus ka hulk Diemi-vastaseid meeleavaldajaid, keda Thi julgustas Iseseisvuspaleele tormi jooksma ning kelle režiimi jõud maha lasid.

Dongil ja Thil õnnestus põgeneda Kambodžasse, Diem kritiseeris Ameerika Ühendriike vähese toetuse eest. Lisaks kuulutas Diem välja laiaulatusliku "puhastuse", vangistati arvukalt dissidente ja eksministreid. Presidenti kriisi ajal toetanud edutati, teisi alandati. Aastal 1963 toimus riigipöördekatse korraldajate kohtuistung, kus in absentia mõisteti surma seitse sõjaväelast ja kaks tsiviilisikut ning 14 sõjaväelast ja 34 tsiviilisikut pandi vangi. Diem süüdistas ameeriklasi ka Luure Keskagentuuri väidetavas abis riigipöörajatele. Pärast seda, kui Diem aastal 1953 toimunud riigipöörde käigus tapeti, vabastas uus hunta 1960. aasta poliitvangid.