Šaršau

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Šaršau (baškiiri keeles:Шаршау, vene keeles:Шаршау) on pikk mustrilisest kangast kardin puhta ja köögiosa[1] ehk meestele ja naistele mõeldud ruumide eraldamiseks baškiiride elamutes XIX sajandi lõpus ja ХХ alguses.[2] See on samuti traditsiooniline element koduses interjööris külalistetoa ja majapidamisruumide vahel. [3] Baškiiri mütoloogilise sõnastiku kohaselt on šaršau ”kaitseks kurja silma vastu” (Шаршау күҙҙән ҫаҡлаған).[4]

Šaršau õmmeldi jämedast labase sidusega linasest või poollinasest, tavaliselt punast, mõnikord ka valget värvi riidest laiusega 28–32 cm või 40–50 cm. Kangad on sümmeetrilise ja ääristusel hõredama mustriga ning nelinurkset keskosa kaunistavad erinevas kudumis-, mõnikord ka tikkimis- ja aplikatsioonitehnikas valmistatud geomeetrilised, lill-, taime- või loomaornamendid mitmenurksetes või rombikujulistes raamides.[3]

Šaršau anti Kesk-Aasia rahvaste kombe kohaselt pruudile kaasavarana kodunt kaasa või pulmakingiks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Vene arhitektuuripärandi termineid. (ru:Термины российского архитектурного наследия.), Online. Plužnikov, V.I., 1995. (vene keeles).
  2. 2,0 2,1 Šaršau kardin. XIX sajandi lõpp – ХХ sajandi algus. (ru:Занавес шаршау. Конец XIX – начало ХХ вв. en:Drape “Sharshau” Late XIX – early XX century.), Vatah park. parkvatan.ru 2015. (vene ja inglise keeles).
  3. 3,0 3,1 3,2 Šaršau. (ru:Шаршау), Baškortostani entsüklopeedia. (ru: Главная энциклопедия объявления Башкортостанa). (vene keeles).
  4. 4,0 4,1 Baškiiri mütoloogiline sõnastik. (ru: Мифологический словарь башкирского языка.) (vene keeles).