Õhtukinnas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Naiste õhtukindad on pikad kindad, mida naised kannavad pidulik rõivastus, tavaliselt sellise ametliku riietuse juurde nagu õhtukleit või pulmakleit. Nende seas nimetatakse kõige pikemaid õhtukindaid "ooperikinnasteks". "Küünarnukini ulatuv või pikem" osa on võti; kindaid, mis katavad märkimisväärse osa küünarvarrest, kuni küünarnukini, võib õigusega nimetada "pikkadeks" või "õhtukinnasteks", kuid mitte kunagi "ooperikinnasteks". Sel juhul on terminil "ooper" ilmselt rohkem pistmist pikkuse kui juhusega, nagu on näha ka "ooperi pikkusega kindad" ja "ooperi pikkuse pärlid"[1][2].

Paljud lääneriikide pidulikud kleidid on saadud kristlikest rituaalsetest kostüümidest, eriti katoliku kirikus, mis on suurim kristlik konfessioon, kus rituaale rangelt distsiplineeritakse, ja see oli vajalik naha kokkupuute vähendamiseks. Vastuseks sellele suundumusele tuleb läänemaailmas lühikeste varrukatega või varrukateta kleite, nagu öine riietuskood, kanda ametlikel üritustel ja kõrgema klassi suhtlusringides pikkade kinnastega kuni küünarnukini. Seetõttu on sellel pidulikus ja ranges kohas piduliku kleitina tugev tähendus ning väidetavalt on see korraliku ja puhta daami kogenud kleit[3][4].

Naiste kindad pidulikuks ja poolametlikuks rõivastuseks on naistel kolmes pikkuses: randme-, küünarnuki- ja ooperikõverad (üle küünarnuki, ulatudes tavaliselt biitsepsini, kuid mõnikord ka kogu käe pikkuseni). Kõige üllamad ooperipikkused kindad on valmistatud valgest lapsenahast. Ooperi pikkusega kinnaste valmistamisel kasutatakse paljusid muid nahatüüpe, enamasti pehmeid lehmanahka; lakknahk ja seemisnahk on eriti populaarsed alternatiivina nahanahale ja on sageli taskukohasemad kui poissnahk. Satiinist ja venivast satiinist materjalid on ülipopulaarsed ning leidub ka sorteeritud sorte. Ebatavalisemate kindamaterjalide hulka kuuluvad lõhe, püütoni ja nõelast valmistatud nahad[5].

  1. "Opera Gloves - All The Tropes". allthetropes.org. Vaadatud Oct 18, 2020.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
  2. "Dresssing for the Opera". janeausten.co.uk. Vaadatud Jun 17, 2011.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
  3. "Learn Wedding Etiquette". learnweddingetiquette.blogspot.com. Dec 1, 2013.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend)
  4. "The Delicate Art of the Evening Glove". rearviewmirrorblog.com. Jan 26, 2016.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend)
  5. Snaije, Olivia (March 4, 2014). "Blood, sweat and silk on the long road to Paris Fashion Week". CNN. Vaadatud 9 August 2019.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |accessdate= (juhend)