Vikipeedia:Keeletoimetamistalgud

Allikas: Vikipeedia
Keeletoimetamistalgute juhend Osalejad
2024. aasta talgute parimate väljakuulutamine. Vasakult Inga Ritso (I koht) ja Merily Šmidt (II koht). Pildilt on puudu Eve Sooneste (III koht), Nele-Liis Merilo (IV koht) ja Anett Pillmann (parim uus tulija). Foto: Kristel Ress

Keeletoimetamistalgud toimusid 1. detsembrist 2023 kuni 14. märtsini 2024. Talgute eesmärk oli keeleliselt parandada ja ladusamaks muuta Vikipeedia keeletoimetamist ootavaid artikleid ning väärtustada keeletoimetaja tööd.

Talguid korraldasid Eesti Keeletoimetajate Liit, Tartu Ülikool ja MTÜ Wikimedia Eesti.

Talgute auhinnafond oli 2750 eurot: kokku 2000 eurot esimesele kolmele tublile talgulisele, MTÜ Wikimedia Eestilt tunnustusmüks 250 eurot neljandale ja 500 eurot parimale uuele talgulisele ehk inimesele, kes ei osalenud ei 2017/18., 2018/19., 2019/20., 2020/21., 2021/22. ega 2022/23. a talgutel. Võitjad kuulutati välja Eesti Keeletoimetajate Liidu toimetajaseminaril 3. mail Tallinna Ülikoolis.

Kuidas osaleda

Osaleda said kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete. Vikipeedia kasutajaks registreerumiseks tuli kasutada Vikipeedia lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks" või sisselogimise lehekülge. Kasutajanimi jättis talgulise anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avaldanud. Auhinna vastuvõtmiseks tuli oma nimi žüriile teatavaks teha.

Talgutel osalejad valisid toimetatavad artiklid soovitatavalt keeletoimetamist ootavate artiklite hulgast. Märkus oli mõeldud keeletoimetamist vajava artikli valimisel abiks, kuid arvestati ka keeletoimetamist vajavaid ilma märkuseta artikleid. Talgulised pidid lisama oma kasutajanime ja keeletoimetatavate artiklite pealkirjad keeletoimetamistalgutest osavõtjate ja toimetatavate artiklite lehele. Arvesse läksid vaid täies mahus keeletoimetatud artiklid. Kui artikkel oli keeletoimetatud, tuli eemaldada ka toimetusmärkus (juhendis "Toimetusmärkuse eemaldamine").

Tubli talguline täitis keeletoimetaja ametiülesandeid ehk vajaduse korral[1]

  • ühtlustas lausete stiili, parandas süntaksivead (vajaduse korral sõnastas laused ümber),
  • korrigeeris sõnajärge ja -valikut (nt kui oli eksitud sõnade tähendusega),
  • parandas õigekirja- ja loogikavead,
  • ühtlustas oskussõnavara kasutamise,
  • parandas vormistust,
  • kontrollis nimede õigekirja,
  • ühtlustas viidete vormistust.

Lisapunkte andis see, kui keeletoimetaja

  • kontrollis faktide õigsust, vea leidmisel parandas selle või kui viga nõudis suuremat uurimistööd, kirjutas selle kohta märkuse(d) arutelukasti,
  • kontrollis terminite õigsust, vea leidmisel parandas selle või kirjutas märkuse arutelukasti.

Žürii

Keeletoimetamistalgute žüriisse kuulusid Ann Siiman (žürii esimees, kutseline keeletoimetaja, TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituut), Riina Reinsalu (kutseline keeletoimetaja, Eesti Keeletoimetajate Liit), Helika Mäekivi (kutseline keeletoimetaja, Eesti Keeletoimetajate Liit), Mari Koik (Eesti Keeletoimetajate Liit), Helin Kask (Haridus- ja Teadusministeerium) ja Taivo Rist (MTÜ Wikimedia Eesti). Žürii selgitas välja parimad keeletoimetajad, keda premeeriti auhinnaga. Hindamisel võeti arvesse nii keeletoimetatud artiklite kvaliteeti kui ka mahtu.

Auhinnad

  • I koht 1000 eurot – Inga Ritso
  • II koht 600 eurot – Merily Šmidt
  • III koht 400 eurotEve Sooneste
  • Wikimedia Eesti parima uue talgulise auhind 500 eurot – Anett Pillmann
  • Wikimedia Eesti tunnustusmüks 250 eurot – Nele-Liis Merilo

Võitjad avalikustati ja auhinnad anti üle Eesti Keeletoimetajate Liidu toimetajaseminaril 3. mail Tallinna Ülikoolis.

Kontaktid

Konkursiga seotud küsimusi sai esitada Ann Siimanile (ann.siiman@ut.ee). Samuti võis neid esitada siinse lehekülje arutelus.

Talgutega võis liituda kogu toimumisaja jooksul 1. detsembrist 2023 kuni 14. märtsini 2024.

Viited