Resonants

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib füüsika mõistest; keemia mõiste kohta vaata artiklit Resonants (keemia)

Füüsikas on resonants nähtus, kus võnkeamplituud teatud sagedusel maksimaalse väärtuse saavutab. Vastavat sagedust nimetatakse resonantsisageduseks. Viimane on enamasti ligilähendane süsteemi omavõnkesagedusele.[1]

Enamasti võivad sageduse väikesed muutused resonantsisageduse lähedal tekitada suuri muutuseid võnkeamplituudis. Samuti on võnkeamplituud resonantsisagedusel üldjuhul kordades suurem kui sellest kaugel asuvatel sagedustel.

Resonants võib tekkida kõiksuguste võnkumiste või lainete korral: nimetamaks neist mõned on olemas mehaaniline resonants, akustiline resonants, elektromagnetiline resonants, tuumamagnetresonants, elektronide paramagnetiline resonants ja lainefunktsiooni resonants kvantmehaanikas. Süsteeme, milles resonants võimalik on, võib kasutada võnkumiste tekitamiseks soovitud sagedusel (näiteks muusikainstrumendid) või teatud sageduste esiletoomiseks/võimendamiseks süsteemis, mille võnkumine koosneb paljudest erinevatest sagedustest (näiteks raadiosignaalide vastuvõtmine).

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Saveljev, I. (1978). Füüsika üldkursus I, lk 198-201. Tallinn: Valgus.