Plummeri-Vinsoni sündroom

Allikas: Vikipeedia
Plummeri-Vinsoni sündroom
Klassifikatsioon ja välisallikad
RHK-10 kood 50.1
RHK-9 kood 280.8
DiseasesDB 10134
MedlinePlus 001158
eMedicine med/3431 
MeSH D011004

Plummeri-Vinsoni sündroom (inglise Plummer-Vinson syndrome) ka Kelly-Patersoni sündroom või sideropeeniline (rauavaeguse) düsfaagia.

Kirjeldus ja sümptomaatika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Plummeri-Vinsoni sündroomi kahtlustatakse kui keha kaudu esinevad söögitoru, just ülemise sulguri juures oleva, kitsenemise tõttu tekkivad neelamisraskused, rauapuudusaneemia, ning suulimaskesta kärbumine[1].

Kaasuvad sümptomid:

Diagnoos[muuda | redigeeri lähteteksti]

Diagnoosi panemist alustatakse patsiendi kaebuste kuulmisega ning laboratoorsete analüüside tulemuste kokkuvõtte alusel. Vereanalüüsi(de) kaudu vaadeldakse väikesepunaliblelist aneemiat (microcytic anemia) , mis ühtiks rauapuudusaneemiaga.

Vajadusel teostatakse ka mitmesuguseid uuringuid nagu ülemise seede-elundkonna radioloogilised ülesvõtted, endoskoopia jt.

Endoskoopilisele suukaudsele vaatlusele lisaks võidakse, patsiendi nõusolekul, teha ka diagnoosi kinnitamiseks biopsia. Diagnoos kas kinnitatakse või lükatakse ümber kui võetud rakumaterjali mikroskoopiline uurimus tuvastab epiteeliga seotud atroofiat ja/või limaskestaaluse koe kroonilist põletikku jpm.

Eponüüm[muuda | redigeeri lähteteksti]

Haiguslik seisund on nimetatud kahe ameeriklase: arst Henry Stanley Plummeri ja kirurgi Porter Paisley Vinsoni järgi.[2][3][4]

Rauapuuduse leevendamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui leiab kinnitust rauapuuduseaneemia siis soovitavad arstid patsiendil lisaks söögipoolise kaudu sissesöödavale rauale ka erinevaid rauda sisaldavaid toidulisandeid. Enamikel juhtudel aitavad rauarikkad toidulisandid düsfaagia ning valuliku neelamise ja keelepõletiku korral.

Endoskoopiline ravivõte ja laiendajad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Endoskoopia käigus, kui leitakse tugev kokkutõmbunud ülemise söögitoru võrgustik on võimalik söögitoru mehaaniliselt laiendada püüda. Laiendamine (kas endoskoopiline, ballooniga ehk medikamentoosne) on aga seotud riskidega, nimelt võib söögitoru augustuda (perforeeruda), söögitoru augustumist loetakse aga suuõõne, söögitoru ja neelu ülaosa epiteelkoe pahaloomulise kasvaja ehk kartsinoomi kasvu käivitajaks.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. 1996. Meditsiinisõnastik. Tallinn, Medicina
  2. Mall:WhoNamedIt
  3. H. S. Plummer. Diffuse dilatation of the esophagus without anatomic stenosis (cardiospasm). A report of ninety-one cases. Journal of the American Medical Association, Chicago, 1912, 58: 2013-2015.
  4. P. P. Vinson. A case of cardiospasm with dilatation and angulation of the esophagus. Medical Clinics of North America, Philadelphia, PA., 1919, 3: 623-627.