LED-ekraan

Allikas: Vikipeedia

LED-ekraan on ekraan, mille kujutis luuakse valgusdioodide ehk LED-ide(inglise Light-Emitting Diode 'valgust kiirgav diood') abil. Valgusdioodid on vastavalt ekraani tüübile kas ühe- või mitmevärvilised. Mitmevärvilise ekraani puhul on kasutusel RGB-lahendus ehk videopildi loovad punased, rohelised ning sinised dioodid. Selle tehnoloogia eelisteks on dioodide pikk kasutusiga ning madal voolutarve.

1500 jalga (460 m) pikk LED-displei Fremont Street Experience'is on praegu maailma suurim.
LED-displei Taipei Arenal näitab reklaame ja filmide treilereid.
Linna troll LED-displeiga

Tüübid[muuda | redigeeri lähteteksti]

On kahte tüüpi LED-paneele: tavapärane (kasutades tavalisi LED) ja pinnale paigaldatud (SMD) paneel. Enamik välised ekraanid ja mõned sise-ekraanid on ehitatud üles eraldi paiknevatele LED’idele. Punased, sinised ja rohelised dioodid on pannakse gruppidena kokku moodustamaks täisvärvilise piksli (tavaliselt ruudu kujuna). Need pikslid on võrdsete vahedega ja on mõõdetud keskkohast keskkohani saavutamaks absoluutset piksli resolutsiooni. Suurim LED-ekraan maailmas on üle 1500 jala (457,2 m) pikk ja asub Las Vegases. Suurim LED televiisor maailmas on Center Hung Video Display Cowboys Stadium’il, mis on 160 × 72 jalga (49 × 22 m), 11520 ruutjalga (1070 m²).

Enamik siseruumidesse müüdavad ekraanid on ehitatud SMD tehnoloogia trend põhjal, mis on nüüd laienemas ka välisekraanidele. SMD piksel koosneb punastest, rohelistest ja sinisest dioodist paigaldatud ühtsesse paketti, mis seejärel paigaldatakse juht trükkplaadile (PCB’le). Üksikud dioodid on väiksemad kui nõelapea ja nad on väga lähestikku. Tehnoloogiate vahe on selles, et maksimaalne vaatekaugus on 25% võrra väiksem võrreldes sama resolutsiooni LED ekraaniga.

Siseruumides kasutamiseks on tavaliselt vajalik ekraan mis põhineb SMD tehnoloogial ja selle minimaalne heledus on üle 600 kandela ruutmeetri kohta (cd / m²). See on tavaliselt enam kui piisav korporatiiv ja jaemüügi rakenduste jaoks, kuid suurelt valgustatud kohtades võib kõrgem heledus olla vajalik. Moe ja auto näitused on kaks näidet suure valguskogusega ja kõrgelt valgustatud kohta mis võivad vajada suuremat LED’ide heledust. Seevastu, kui ekraani võidakse näidata telestuudios, on sageli vaja just madalamat heleduse taset ja madalamat värvi temperatuuri, enamasti on valge punkt 6500–9000 K tugevuse juures, mis on palju sinisem kui muu valgustus võttel.

Väljas kasutamiseks on enamikus olukordades vajalik vähemalt 2000 cd / m², samal ajal kõrgema heledusega ekraanid kuni 5000 cd / m² saavad hakkama isegi paremini otsese päikesevalguse käes. (LED paneelide heledust saab vajadusel ka alandada)

Sobivaid kohti suurte paneelidega ekraanide jaoks tehakse kindlaks selliste tegurite põhjal nagu vaateväli, kohaliku omavalitsuse poolt esitatud planeerimise nõudeid (kui ekraan jääb mõnda kohta pikemaks), sõidukite juurdepääs (veoautodele mis veavad ekraani, veoautodele monteeritud ekraanid või kraanad), kaablid voolu ja video jaoks (arvestades nii kaugust kui ka tervisekaitse-ja ohutusnõuded), ekraani aluse pinnase sobivus (kas on torusid, madalat kanalisatsiooni, koopad või tunnelid, mis ei pruugi vastu pidada raskete koormatele) ja ülevalpool seda asuvad võimalikud takistavad objektid.

Lameekraaniga LED televiisori displei[muuda | redigeeri lähteteksti]

Võimalik, et esimene tõeline täis LED lameekraaniga televiisori ekraan oli valmistatud, demonstreeritud ja dokumenteeritud JP Mitchell’i poolt 1977. aastal. [1] Modulaarne, skaleeritav ekraan oli algselt kavandatud sadade MV50 LEDide ja äsja saadavale tulnud TTL mäluga. ¼ tollise läbimõõduga õhuke lameekraaniga prototüüp ja selle teaduslik dokumentatsioon olid eksponeeritud 29. ISEF expo’l mida sponsoreeris „Society for Science and Public“ Washingtonis mais 1978. Tehniline ekraan sai auhindu ja tunnustust. [2] Auhindade hulka kuulus NASA, [3] General Motors Corporation ja tunnustuse andsid õppejõud ja ümbruskonna ülikoolid ja IEEE. Monokromaatilise LED prototüüp on endiselt töökorras. LCD (vedelkristall) maatriks disainile oli samuti viidatud dokumentatsioonis kui alternatiivne x-y skaneerimise tehnoloogia ja alternatiivne televiisori ekraani meetod tulevikus. 70 aastat + analoog kõrgepinge süsteemi väljavahetamine digitaalse x-y skaneerimise süsteemiga on olnud märkimisväärne. Digitaalne x-y skaneerimise süsteem on aidanud kaasaegse televiisori "kahanemise" oma praegusesse õhukesse vormi.

Aastal 1978 esitas Mitchell oma dokumentatsiooni "Westinghouse Science Talent Search" võistlusele, kus ta sai väärikalt ära märgitud kui auhinda ei saanud.

Mitchell tutvustas ka oma dokumentatsiooni Iowa Teaduste Akadeemia 90. istungil 21–22 aprillil 1978 Põhja Iowa ülikoolis.

1977 aasta mudel oli monokromaatilisena ette nähtud. Tõhusat sinist LED’i ei eksisteerinud veel kümme aastat. Suured displeid kasutavad suure heledusega dioode, et luua laia värvipaletti. Kulus kolm aastakümmet ja orgaanilisi elektroluminestsents materjale, et Sony tutvustaks LED televiisorit: Sony XEL-1 OLED ekraan, mis ilmus müügile 2009.

Suurim LED televiisori ekraan[muuda | redigeeri lähteteksti]

2011 UEFA Tšempionide Liiga finaal võistlus Manchester United’i ja Barcelona vahel oli kajastatud otseülekandena 3D formaadis Göteborgis (Rootsis). Jalgpallivõistlust oli eetris EKTA ekraanil. EKTA Ukrainas toodetud 3D LED TV sai Guinnessi Maailma rekordite raamatusse.[4][5] 3D otseülekanne oli eetris Rootsi firma Viasat kaudu.

LED teksti displeid[muuda | redigeeri lähteteksti]

LED teksti displeid on sellist liiki, mis on spetsialiseerunud ja piiratud näitama tähti ja numbreid. Enamus displeid kuvavad kas ühe märgi või mitu märki. Üks märk on tavaliselt kuvatud maatriks LED või maatriks segmentides.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Mitchelli modulaarsele LED x-y (horisontaalselt ja vertikaalselt digitaalselt skaneeritud reastussüsteem) oli viidatud 29ndas „International Science and Engineering Exposition“ "book of abstracts", lk 97, avaldatud "Science Service", Washington DC mai 1978.
  2. "Honorable Mention" – NASA, 29. ISEF "Announcement of Awards", lk 4, 13 mai 1978, avaldatud "Science Service", 1719 N Street Washington D.C. 20036.
  3. 3. "Grand Award" – GM, 1978 "Science Service" ürituse sponsor. 1978 29. Annual ISEF "Announcement of Awards", lk 5, (märkus: Intel on praegune sponsor sellel üritusel).
  4. http://www.guinnessworldrecords.com
  5. http://www.ekta-led.com/news/itm/527/