Köki ja Kokka Ramat

Allikas: Vikipeedia

"Köki ja Kokka Ramat" (täispealkiri: "Köki ja Kokka Ramat, mis Rootsi Kelest Eesti-ma Kele üllespandud on. Tallinnas, trükkitud 1781. aastal") on esimene eestikeelne kokaraamat.

Cajsa Wargi kokaraamatu "Hjelpreda I Hushållningen För Unga Fruentimber" tõlkis eesti keelde Johann Lithander.[1] Eestikeelse tõlke ilmumise ajaks oli Wargi kokaraamatust ilmunud kaks saksakeelset trükki. Ehkki Lithander tõlkis raamatu rootsi keelest, oli ta ka kursis saksakeelse versiooniga, kust võttis oma tõlkesse roogade saksakeelsed nimetused, mis esinevad kõrvuti eestikeelsetega.[1] Tõlkes on kasutatud hulgaliselt tol ajal veel vähe tuntud, kuid hiljem kinnistunud toidutermineid, nagu supp, pulljong, soost, kortlettid, sallad, krääm, aga ka ridamisi toorlaenusid, mis elavas keeles ei kinnistunud, nagu pakkitud (sks gebackte, 'praetud'), wüllitud (sks gefüllte, 'täidetud') jne.[2] Raamat sisaldab 986 õpetust ja retsepti.[3] Raamatu eessõnas on öeldud:

„Sesinnane ramat on jo kaks korda Saksa ma kele üllespandud, et agga wägga pissut Eesti ma kokke Saksa keelt moistwad, siis monned ausad Herrad ja Prauad hakkasid tahtma, et se Rootsi kele ramat, mis Tokkolmis on trükkitud, Eesti ma kele piddi seätama. Sepärrast antakse nüüd sesinnane Köki ja Kokka ramat Eesti ma kokkade kasuks ja öppetukseks wälja.“

Tõuge teose "Hjelpreda I Hushållningen För Unga Fruentimber" tõlkimiseks eesti keelde tuli baltisaksa aadlilt, kes oli huvitatud mõisakokkade paremast väljaõpetamisest. Algupärandis olnud peatükid, mis käsitlevad riidevärvimist ja jagavad majapidamisalaseid juhiseid, on eestikeelsest versioonist välja jäetud, osutades, et teose sihtrühmaks on ainult kokad.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Viires, Ants. Kokaraamatud kultuuriloo kajastajatena. – Keel ja Kirjandus 1985/3: 158.
  2. 2,0 2,1 Viires, Ants. Kokaraamatud kultuuriloo kajastajatena. – Keel ja Kirjandus 1985/3: 158–159.
  3. Reimo, Tiiu. Raamatukultuur Tallinnas 18. sajandi teisel poolel. TPÜ Kirjastus, Tallinn 2001: 179–180.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]