Joyce Banda

Allikas: Vikipeedia

Joyce Hilda Banda (sündinud 12. aprillil 1950 Zombas, Njassamaal (tänapäeval Malawis)) on Malawi poliitik, haridustegelane ja soolise võrdõiguslikkuse aktivist, kes oli 2009. aasta maist Malawi asepresident ning pärast president Bingu wa Mutharika surma 2012. aasta aprillis sai Malawi konstitutsiooni kohaselt Malawi presidendiks. Banda on Malawi esimene naissoost asepresident ning ta on Aafrika teine naispresident. 2006–2009 oli ta Malawi välisminister.

Banda on olnud ka parlamendiliige ning sooküsimuste, laste asjade ja kogukonnateenuste minister. Enne poliitikasse tulekut rajas ta omanimelise fondi Joyce Banda Foundation, Malawi rahvusliku ärinaiste liidu (National Association of Business Women, NABW), noorte naisjuhtide võrgustiku (Young Women Leaders Network) ja humanitaarprojekti Hunger Project. Ajakiri Forbes nimetas Bandat 2011. aastal Aafrika kolmandaks kõige võimsamaks naiseks[1].

Joyce Banda on 2011. aastal loodud Malawi Rahvapartei (People's Party) rajaja ning juht, enne Bingu wa Mutharika surma peeti teda Malawi 2014. aasta presidendivalimiste favoriidiks.[2]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]


Eelnev:
Bingu wa Mutharika
Malawi president
2012
Järgnev: